Термін «Пародонтома» об'єднує в собі доброякісні та злоякісні пухлинні процеси в пародонті.

Пародонтома - це в більшості випадків пухлина м'яких тканин, оскільки саме ці тканини більш схильні до різного роду травматизації. Це може бути фіброма, міома, одонтогенні пухлини.

Далі в статті розповімо, що таке Пародонтома, які пухлини можна вважати Пародонтомами, як проходить їх лікування, а також продемонструємо фото різних видів пародонтом.

Що таке пародонтоми і пухлини тканин пародонту

Пародонтома на фотоДалеко не кожен знає, що таке пародонтома, незважаючи на те, що дана група захворювань широко поширена в стоматології. Так як причини, за якими виникають Пародонтома і пухлини тканин пародонту, не відомі, від них ніхто не застрахований. Тому, слід мати хоч мінімальне уявлення про те, що таке пародонтома і як проходить їх лікування.

Як згадувалося вище, пародонтоми - це пухлини, або пухлиноподібні процеси пародонту. Але перш, ніж розбирати термін «Пародонтома», що це таке, потрібно знати, що таке пародонт. Пародонтом називають усі тканини, що оточують зуб і фіксують його в альвеолі, а саме - ясна, цемент, періодонт, альвеолярні відростки. Пародонтоми і пухлини тканин пародонту являють собою будь-які пухлини, які виникають з перерахованих вище тканин. Найбільш часто зустрічаються пухлини м'яких тканин пародонту (фото далі), а також такі пухлиноподібні процеси, як фіброматоз ясен і епуліс.

Але трапляються й інші пародонтоми, види яких ми розглянемо нижче.

Пародонтоми: види, фото утворень

Отже, які бувають пародонтоми? Види даних утворень розрізняють залежно від характеру пухлини (доброякісна, або злоякісна), а також її походження. Залежно від того, з якої тканини виникли пародонтоми, види їх наступні:

 
  1. Пухлини м'яких тканин пароднту - фіброма, ліпома, фіброматоз ясен, епуліс.
  2. Одонтогенні пухлини пародонту - амелобластоми, одонтогенні кісти, одонтогенний рак, цементома, одонтогенна фіброма, саркома, м'які одонтоми.

Найбільш часто зустрічаються епуліс, фіброма і фіброматоз ясен.

Фіброма - це пародонтома (фото праворуч), яка розвивається з сполучної тканини і має вигляд округлого, щільного утворення з чіткими кордонами, які не спаяні з навколишніми тканинами, рухомого і безболісного. Розміри фіброми можуть бути різними. При защемленні даної пародонтоми можливо кровотеча. Також при постійному травмуванні утворення часто покривається виразками.

Фіброматоз - пародонтома (фото далі), яка являє собою розростання ясенного сосочка, ясенного краю, або альвеолярних ясен. Дані розростання мають горбисту поверхню, безбарвні, щільні, не кровоточать, безболісні.

Епуліс - найбільш поширена пародонтомп. Фото його можна побачити нижче. Епуліс являє собою грибоподібне, або округле розростання на ніжці, розміри якого часто не перевищують 2 см в діаметрі. Зазвичай епуліс виникає на ясенній тканині різців, іклів і частіше у жінок. Розрізняють три основні види епулісом - ангіоматозний, фіброматозний і гігантоклітинний. Фіброматозний епуліс щільнішої консистенції, а ангіоматозний - м'якої.

Фіброма (пухлина м'яких тканин пародонту) Фіброматоз на яснах при пародонтоміЕпуліс на яснах

Пародонтоми, лікування

Як позбутися від пародонтоми? Лікування буде залежати від розмірів, виду пухлини, її локалізації. Однак, як показує статистика, у випадку практично будь-якої пародонтоми лікування хірургічне. У рідкісних випадках застосовується кріодеструкція, або лазерне лікування. Пухлина видаляється в межах здорових тканин. Якщо це злоякісні пародонтоми, лікування також може включати курс хіміотерапії, або променевої терапії.