Десквамативний гінгівіт - це одна з форм запалення ясен, яка характеризується підвищеним злущування, або десквамацією епітеліального шара, внаслідок чого утворюються виразки і яснева тканина набуває характерного яскраво-червоного полірованого вигляду.

Десквамативний гінгівіт був вперше описаний ще в далекому 1932 році. З огляду на нерівномірність злущування епітелію на яснах з'являються хаотично розташовані червоні плями, що нагадують географічну карту, в зв'язку з чим дану форму гінгівіту називають ще географічною.

Десквамативний гінгівіт - це переважно симптоматичне захворювання. Найчастіше воно виникає на тлі цукрового діабету, захворювань шлунково-кишкового тракту, дермомукозних захворювань (наприклад, червоний плоский лишай, доброякісний пемфигоїд), хвороби Крона, або ж як алергічна реакція.

Десквамативний гінгівіт більше характерний для дорослих (особливо у жінок в постклімактеричний період), однак, часто зустрічається і у дітей, особливо в період статевого дозрівання. Залежно від характеру перебігу розрізняють гострий і хронічний десквамативний гінгівіт.

Далі в статті розповімо, які скарги виникають у хворих на хронічний десквамативний гінгівіт, як проходить лікування даної патології у дорослих і дітей, а також надамо фото пацієнтів.

Хронічний десквамативний гінгівіт, які бувають скарги

У хворих на хронічний десквамативний гінгівіт скарги часто з'являються через деякий час після початку захворювання. Зміна зовнішнього вигляду ясен, їх болючість, печіння, кровоточивість - головні скарги хворих на хронічний десквамативний гінгівіт (фото далі). Захворювання зазвичай протікає з періодами ремісії (затухання скарг і клінічних проявів) і загострення.

Хронічний десквамативний гінгівіт може протікати в трьох формах:

Десквамативний гінгівіт на фото

  1. Легка - в цьому випадку спостерігається поверхнева десквамація епітелію, а маргінальна і прикріплена ясна злегка гіперемована. Хворі не пред'являють скарг на хворобливість, або підвищену чутливість ясен.
  2. Гінгівіт середньої тяжкості (фото праворуч) - яснева поверхню гіперемована, блищить, покрита плямами. Епітелій після злущування залишає по собі виразки. На такий десквамативний гінгівіт скарги у хворих також включають хворобливість ясен, їх гіперчутливість, печіння.
  3. Важка форма - характеризується різким болем і гіперемією ясен, їх свербінням, печіння, епітелій відривається шматочками, ясна покриті бульбашками і виразками. Пацієнти також скаржаться на неможливість прийому їжі, поганий сон, дратівливість.

Лікування десквамативного гінгівіту у дорослих

При такому захворюванні, як десквамативний гінгівіт, лікування в першу чергу передбачає усунення причинного захворювання. Після цього проводиться професійна гігієна ротової порожнини і медикаментозне лікування десквамативного гінгівіту. Застосовуються антисептичні, антибактеріальні, протизапальні засоби, нерідко гормони і ретиноїди.

Однак, в більшості випадків після усунення причинного захворювання лікування десквамативного гінгівіту не потрібно, оскільки запалення проходить самостійно.

Десквамативний гінгівіт у дітей, лікування

Як згадувалося вище, хронічний десквамативний гінгівіт дітей (фото далі) виникає рідко і переважно в період статевого дозрівання. Десквамацію, або злущування епітелію пов'язують з високим рівнем жіночого гормону прогестерону, тому десквамативний гінгівіт дітей частіше реєструється серед дівчаток.

Біль, злущування епітелію, гіперемія, гіперчутливість ясен і інші скарги, що перераховувалися вище - все це допомагає діагностувати десквамативний гінгівіт у дітей. Лікування проводиться за аналогічною для дорослих схемою. В першу чергу усувається захворювання, яке спровокувало хронічний десквамативний гінгівіт у дітей. Медикаментозне лікування застосовується в залежності від наявності і ступеня вираженості тих, чи інших симптомів гінгівіту.

Десквамативний гінгівіт, фото

Найкраще можна дізнатися, що таке хронічний десквамативний гінгівіт з фото пацієнтів. Характерна плямиста гіперемія ясен, наявність бульбашок, якщо це бульозний десквамативний гінгівіт (фото нижче), хворобливі, нерідко ерозії, що кровоточать, тьмяність ясенної поверхні - все це дозволяє діагностувати десквамативний гінгівіт. Фото дітей і дорослих представлені вище.