Будова і функції пародонту

ПародонтКому і чому важливо знати гістологію тканин, будова та функції пародонту? Анатомо-функціональні особливості пародонту потрібно знати в першу чергу стоматологам, окремо вузьких фахівців стоматологічного профілю — пародонтолога, ортодонта, ортопеда, хірурга. Нерідко така інформація буде корисною для пацієнтів. У деяких випадках їм потрібно ретельно пояснити, що таке пародонт і які функції він виконує, щоб переконати у необхідності того чи іншого лікування.

Не знаючи яке будова і функції пародонту, неможливо провести якісну, повноцінну терапію захворювання, не кажучи вже про протезування та про інші більш складні маніпуляції.

У даній статті ми детально розберемо будова і функції пародонту, а також його гістологію.

Анатомо-функціональна будова пародонту

Важливе значення для розуміння патогенезу захворювання і вибору правильного методу лікування має анатомо-функціональна будова пародонту. Але перш, ніж розбирати будова пародонту, потрібно з'ясувати, що це таке. Отже, пародонт — це сукупність околозубних тканин, основною метою яких є утримання зуба в альвеолярній лунки. Пародонт, будова компонентів якого має багато загального, можна розглядати як єдиний орган.

Будова пародонту наступне:

Будова пародонту

 • ➢ Альвеолярний відросток щелепи — основний компонент, який формує пародонт. Будова його однаково і на нижній і верхній щелепі, тільки на нижній щелепі він має назву альвеолярної частини. Це кісткова тканина, що має лунки для зубів і є як би ложем для них.
 • ➢ Десна — м'яка тканина, щільно охоплює корінь і шийку зуба. Складається з сполучної та епітеліальної тканини, пронизана величезною кількістю судин і нервів.
 • ➢ Періодонт — тканина, що знаходиться між компактною пластинкою альвеоли і цементом зуба. Складається з колагенових волокон, кровоносних судин, нервів.
 • ➢ Цемент —покриває корінь і шийку, є різновидом кісткової тканини.
 • ➢ Дентин — тверда тканина зуба, що нагадує кісткову, але на відміну від останньої не містить кровоносних судин і більш мінералізована.
 • ➢ Пульпа — сполучна тканина, що містить кровоносні судини і нерви.
 • ➢ Емаль — найбільш міцна тканина, що покриває коронку зуба.

Таке анатомо-функціональна будова пародонту дозволяє без праці пережовувати саму тверду їжу, але і не тільки — про інші функції пародонту нижче.

Функції пародонту

Головна мета пародонту — міцне утримання зуба в альвеолярній лунці, але це далеко не все. Функції пародонту пояснюються його анатомічною будовою.

Виділяють наступні функції пародонту:

 • опорно-утримуюча;
 • амортизуюча — полягає в рівномірному розподілі навантаження на зуби під час пережовування їжі;
 • трофічна — полягає в харчуванні всіх тканин, здійснюється кровоносними і лімфатичними судинами, нервами;
 • захисна;
 • рефлекторна — полягає в регуляції сили жувального тиску;
 • пластична — здатність до швидкої регенерації.

Всі ці функції пародонту вкрай важливі і при виникненні перших симптомів будь-якого захворювання можуть порушуватися.

Пародонт, гістологія

Що на мікроскопічному рівні являє собою пародонт? Гістологія — наука, яка здатна це з'ясувати. Розглядаючи пародонт, гістологія виділяє такі головні тканини в його анатомічному складі — кісткова (альвеолярний відросток), з'єднувальна (десна, пульпа, періодонт), епітеліальна (покриває десну зверху).

Серед клітинних елементів можна знайти фібробласти, остеобласти, цементобласти, епітеліоцити. Також в компонентах пародонту гістологія виділяє амінокислоти, полісахариди і білки.