Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Яснева рідина у пародонтології

Яснева рідина являє собою транссудат, що складається з лейкоцитів, епітеліальних клітин, мікроорганізмів, електролітів, білків, ферментів і інших речовин. У нормі кожна яснева бороздка містить невелику кількість ясенної рідини.

Яснева рідина входить у захисний механізм пародонту, а також забезпечує адгезивний зв'язок між епітелієм ясенної бороздки і поверхнею зуба. При механічному стимулюванні і запаленні змінюється і яснева рідина.

 

Пародонтологія досліджує ясневу рідина у процесі постановки таких діагнозів, як рецесія ясен, пародонтит, періодонтит, катаральний гінгівіт. При цих захворюваннях змінюється і кількість, і склад ясенної рідини.

Як досліджується яснева рідина? Пародонтологія використовує кілька методик для дослідження ясенної рідини, про які ми розповімо далі у статті. Також ознайомимося зі змінами ясенної рідини при деяких захворюваннях.

Дослідження ясенної рідини

Дослідження ясенної рідини може проводиться декількома методами:

  1. Цитологічним.
  2. Гістохімічним.
  3. Біохімічним.
  4. Мікробіологічними.
  5. Імунохімічний.
  6. Електронно-мікроскопічним.

Розрізняють кількісне і якісне дослідження ясенної рідини.

Забір ясенної рідини для кількісного дослідження у пародонтології проводять декількома методами. Найбільш широко застосовується внутрішньо-бороздковий паркан з використанням смужок фільтрувального паперу. Кількість ясенної рідини визначають шляхом зважування, або вимірювання площі просочування паперу.

Якісне дослідження ясенної рідини передбачає визначення рН, вивчення складу мікрофлори і клітинних елементів.

Як кількісне, так і якісне дослідження відіграють важливу роль для діагностики деяких захворювань у пародонтології.

Яке має бути при рецесії ясен і катаральному гінгівіті кількість ясенної рідини

При катаральному гінгівіті і при рецесії ясен кількість ясенної рідини часто не відповідає нормі.

Рецесія ясен — це зміна рівня ясен і зменшення її об'єму, що веде до оголення кореня зуба. При рецесії ясен кількість ясенної рідини може бути нормальною, або зменшуватися, залежно від ступеня вираженості патології. Зменшення кількості ясенної рідини при рецесії пов'язано зі зменшенням обсягу самого ясна.

Катаральний гінгівіт — це захворювання пародонту, що характеризується катаральним запаленням ясен. При катаральному гінгівіті кількість ясенної рідини у зв'язку із запаленням збільшується. У нормі виробляється близько 0,5-2,4 мл ясенної рідини на добу. А при катаральному гінгівіті кількість ясенної рідини збільшується приблизно у 4,6 разів.

Яснева рідина при періодонтиті та пародонтиті

У пародонтології досліджується також яснева рідина при періодонтиті та пародонтиті. Оскільки обидва цих захворювання запальні, то яснева рідина при пародонтиті та періодонтиті буде збільшуватися у кількості і міняти свій склад.

Отже, яснева рідина при пародонтиті та періодонтиті характеризується підвищенням лейкоцитів, нейтрофілів, мікроорганізмів. Крім цього при цих захворюваннях спостерігається підвищення ферментів ясенної рідини.

Що стосується кількості, то яснева рідина при періодонтиті та пародонтиті збільшується приблизно у 10 разів.

  • ua
  • ru
  • Scroll To Top