КИЇВ, ВУЛ. СРІБНОКІЛЬСЬКА 20 | ЛЬВІВ, ВУЛ. ГОРОДОЦЬКА 287
Консультація онлайн Запис на прийом
Волохата лейкоплакія

Волохата лейкоплакія

Волохата лейкоплакія — це захворювання ротової порожнини, яке супроводжується появою білого або сірого нальоту на язиці. Волохата лейкоплакія розвивається на тлі сильно зниженого імунітету в результаті ВІЛ або інших серйозних захворювань. Небезпека патології криється в тому, що на початковій стадії вона може протікати безсимптомно, а в запущених випадках викликати смертельно небезпечні ускладнення (злоякісні утворення).

Волохата лейкоплакія отримала свою назву за те, що при мікроскопічному вивченні біологічного матеріалу з уражених ділянок помітні короткі ворсинки. Якщо виявлена волохата лейкоплакія, стоматологія Періоцентр готова надати вам професійну медичну допомогу. Ми використовуємо сучасні методики для діагностики та лікування.

Причини виникнення волохатих лейкоплакії

Якщо виявлена волохата лейкоплакія, причини криються в зниженому імунітеті. У більшості випадків патологію виявляють у людей з ВІЛ-інфекцією, а також при наявності інших факторів, які знижують захисні сили організму.

Зниження імунітету

Волохата лейкоплакія язика виникає через вірус Епштейн-Барра. В результаті досліджень було виявлено, що цей вірус присутній в 80% всього населення, але зазвичай він не дає про себе знати протягом усього життя і ніяк не проявляється. Тільки при зниженні імунітету вірус провокує розвиток патології.

Якщо проявилася волохата лейкоплакія, причини можуть бути наступні:

 • СНІД
 • онкологічні захворювання (злоякісна пухлина мови)
 • авітаміноз
 • прийом препаратів, які пригнічують імунітет, в тому числі і після трансплантації органів
 • захворювання крові (лейкоз та ін.)
 • тривале куріння (більше 5 років)
 • аутоімунні захворювання
 • гормональні збої

Волохата лейкоплакія язика також може проявитися при постійному травмуванні слизової оболонки ротової порожнини неправильно встановленими брекетами, коронками або іншими стоматологічними конструкціями.

Волохата лейкоплакія рота: симптоми захворювання

Якщо стала розвиватися волохата лейкоплакія, симптоми на початковій стадії можуть ніяк не проявлятися. Часто людина навіть не підозрює про наявність захворювання. Патологія може бути випадково виявлена на прийомі у стоматолога.

Волохата лейкоплакія рота зазвичай починає проявлятися такими симптомами:

 • поява нальоту на язиці
 • зміна смакових відчуттів
 • сухість в роті
 • почуття незрозумілого дискомфорту

Через деякий час набуває волохата лейкоплакія симптоми більш виразного характеру. Слизова язика покривається бородавками, короткими ворсинками, ерозіями. Поверхня ураженої ділянки стає шорсткою, на дотик сильно відрізняється від здорових тканин. Згодом наліт і ороговілі ділянки слизової можуть з’явитися на внутрішній частині щік, під язиком і на інших ділянках.

Відмінною особливістю патології є те, що вона не супроводжується хворобливими відчуттями, сверблячкою або печінням навіть при натисканні. Тільки присутній дискомфорт, посилюватися неприємні відчуття можуть при вживанні гарячої або холодної їжі.

Так як волохата лейкоплакія рота розвивається на тлі зниження імунітету, можуть бути присутніми і загальні симптоми:

 • підвищена температура тіла (37,5-38 градусів)
 • підвищене потовиділення
 • виникнення проносу без видимої причини
 • часті інфекційні захворювання

Методи лікування волохатої лейкоплакії

Діагностика захворювання

Якщо виявлена ​​волохата лейкоплакія, лікування відкладати не можна, так як існує високий ризик виникнення ускладнень. Це може бути приєднання вторинної інфекції, в результаті чого зазвичай розвивається стоматит, або переродження наростів в злоякісні утворення.

Так як волохата лейкоплакія слизової оболонки рота часто виникає на тлі ВІЛ або онкології, обов’язково проводиться комплексна діагностика. Тільки після з’ясування причини і супутніх патологій лікар підбирає лікування.

При виявленні волохатої лейкоплакії, лікування зазвичай спрямоване на усунення причини, що викликала її появу. Курцеві доведеться відмовитися від шкідливої ​​звички. Якщо неправильно встановлені протези, їх по-новому підганяють або змінюють на інші конструкції, щоб вони не дратували слизову рота.

Якщо підтверджена волохата лейкоплакія, лікування зазвичай включає прийом таких препаратів:

 • імуностимулятори (пригнічують імунітет препарати скасовуються)
 • вітамінні комплекси у вигляді таблеток (капсул) або ін’єкцій
 • противірусні засоби
 • протигрибкові медикаменти

Щоб знизити неприємні відчуття, місцево використовують кератолітики. Так називаються засоби, які сприяють пом’якшенню ороговілі їй частини слизової. При гормональних збоях лікар може призначити глюкокортикостероїди. При ВІЛ проводять хіміотерапію або променеву терапію, щоб попередити появу лімфоми.

У більшості випадків волохата лейкоплакія порожнини рота самостійно проходить після усунення першопричини її виникнення. У запущених ситуаціях може знадобитися оперативне втручання. Проводиться воно двома способами:

 1. Традиційне. Відсікання наростів скальпелем. Застосовується рідко через травматичність та тривалу реабілітацію.
 2. Лазерна терапія. Застосування лазера дозволяє швидко і без втрати крові прибрати ороговілі клітини. Реабілітаційний період значно менший.

Метод лікування і комплекс препаратів підбирається лікарем в кожному випадку індивідуально. Не варто намагатися займатися самолікуванням. Зверніться в Періоцентр, щоб пройти обстеження. Після підтвердженого діагнозу лікар підбере необхідне лікування.

Записатися на прийом