Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Використання Хлоргексидина в стоматології

Хлоргексидин (розчин) використовується в стоматології як антисептичний і протибактеріальний засіб. І хоча його вартість невисока, він відрізняється високою ефективністю. Його застосовують в лікарнях і клініках, а також для домашнього лікування, рідше — профілактики. Успішно використовується Хлоргексидин при гінгівіті та інших патологіях ротової порожнини.

Хлоргексидин в стоматології: для чого застосовується?

Широко застосовується Хлоргексидин в стоматології, оскільки має великий спектр антимікробної дії. Препарат ефективний по відношенню до грампозитивних і грамнегативних бактерій, до грибків, а ось на віруси дія антисептичного засобу не поширюється.
Своє застосування Хлоргексидин в стоматології знайшов завдяки високій ефективності і простоті використання, а також доступній вартості. Препарат найчастіше застосовується як антисептик або протимікробний засобу при лікуванні різних запальних процесів в ротовій порожнині. Також лікарі використовують лікарський засіб для обробки каналів при лікуванні пульпіту. Крім цього, застосування антисептика іноді прописують після видалення зуба, щоб попередити ускладнення.

Не менш ефективно застосовується препарат для дезінфекції знімних протезів і інструментів, які використовують стоматологи. Без антисептика неможливо і проведення деяких лікувальних маніпуляцій. У такому випадку його рекомендується поєднувати з анестетиком.

І хоча Хлоргексидин досить популярний, використання його в деяких випадках може принести шкоду через те, що він здатний знищувати разом з патогенною і корисну мікрофлору.

Показання для застосування

Розчин хлоргексидину для полоскання рота показаний пацієнтам, у яких є такі патології:

 • гінгівіт;
 • пародонтит;
 • стоматит;
 • запалення ясенного капюшона над зубом мудрості;
 • глосит і інші запалення ротової порожнини, викликані бактеріальною мікрофлорою.

Хлоргексидин при гінгівіті вважається одним з найбільш ефективних і доступних засобів. Препарат впливає на причину захворювання — патогенні мікроорганізми, тому попереджає розвиток різних ускладнень і прискорює одужання.

Часто лікарі рекомендують використовувати Хлоргексидин для порожнини рота після видалення зуба для попередження можливих ускладнень. Ефективний він і при альвеоліті (запальному процесі лунки зуба).
При багатьох патологіях ротової порожнини використовується Хлоргексидин. Пародонтоз включають до переліку показань тільки в разі приєднання бактеріальної інфекції. Зупинити атрофію ясен і оголення коренів зуба препарат не здатний.

Зверніть увагу! У мережі можна зустріти рекомендацію застосовувати розчин хлоргексидину для полоскання рота з профілактичною метою, але цього категорично робити не можна. Якщо довго використовувати препарат, розвивається дисбактеріоз ротової порожнини, при якому утворюється зубний камінь, а також з'являються інші стоматологічні проблеми.

Як полоскати рот Хлоргексидином?

Якщо для лікування призначений Хлоргексидин, полоскання ясен слід проводити розчином 0,05%. Категорично заборонено використовувати більш концентровані розчини.

Не всі пацієнти знають, як правильно полоскати рот хлоргексидином, хоча в цьому немає нічого складного. Потрібно дотримуватися простих рекомендацій:

 • Застосовувати Хлоргексидин для полоскання ясен рекомендується двічі в день. Для найбільшої ефективності проводити процедуру слід після чистки зубів, але не відразу, а через 20-30 хвилин.
 • Спочатку промийте рот теплою водою, щоб вимити залишки їжі і зубної пасти.
 • Потім наберіть в рот Хлоргексидин для полоскання ясен. Однієї столової ложки буде достатньо.
 • Полощіть ротову порожнину протягом 30-60 секунд. Сплюньте розчин.

Головна особливість препарату полягає в тому, що він утворює на поверхні слизової оболонки захисну плівку. Щоб продовжити термін дії ліків, після полоскання на півгодини потрібно відмовитися від напоїв та їжі.

Важливо! Не можна ковтати розчин. Якщо ліки все ж проковтнули, відразу прийміть сорбент. При виникненні печіння або іншого дискомфорту припиніть використовувати Хлоргексидин для полоскання. Відразу виплюньте розчин і прополощіть рот чистою водою.

Якщо використання Хлоргексидина необхідно після видалення зуба, заборонено інтенсивне полоскання. Справа в тому, що в лунці утворюється кров'яний згусток, який не можна видаляти. Щоб не допустити пошкодження згустку, Хлоргексидин для полоскання потрібно набрати в рот, потримати до 60 секунд і виплюнути. Можна зробити кілька плавних нахилів голови в сторони, щоб препарат рівномірно розподілився на слизовій.

Протипоказання та побічні дії

Хлоргексидин для порожнини рота не може використовуватися при індивідуальній непереносимості препарату. Вагітним жінкам ліки застосовувати можна, але тільки з дозволу лікаря.

І хоча налічується чимало переваг Хлоргексидина, розчин для полоскання не варто застосовувати для лікування дітей до 3-х років. Вони не володіють навичками полоскання, тому можуть випадково проковтнути препарат.

Якщо є показання для застосування, рекомендується протирати слизові оболонки рота дитині ваткою, змоченою в антисептичному розчині.

Розчин хлоргексидину зрідка викликає такі побічні дії:

 • поява постійної гіркоти у роті;
 • зміна смакових відчуттів;
 • печіння в області використання;
 • оніміння ясен;
 • підвищення чутливості ясен;
 • сухість в роті.

При появі побічних дій застосування препарату слід припинити, а для лікування підібрати інший засіб. Часто розчин хлоргексидину призводить до потемніння зубів і язика. Цей момент обов'язково потрібно врахувати, якщо для вас важлива білосніжність посмішки.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top