Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Види та класифікація пародонтиту

Пародонтит ― це запальне захворювання пародонту, який передбачає під собою сукупність всіх тканин, що оточують зуб. Захворювання розвивається повільно, тому слід бути дуже пильним до найменших змін з боку ротової порожнини, щоб класифікувати захворювання і почати своєчасне лікування.

Вибір методу лікування залежить від виду та ступеня тяжкості пародонтиту. Саме тому класифікація пародонтиту є настільки важливою для будь-якого стоматолога. Класифікація пародонтиту здійснюється за кількома критеріями, а саме:

  1. Перебіг захворювання ― в залежності від цього виділяють такі види пародонтиту, як гострий, хронічний у стадії загострення, хронічний у стадії ремісії.
  2. Обширність процесу ― щодо цього чинника розрізняють пародонтит генералізованої форми і локалізованої.
  3. Ступінь тяжкості ― щодо неї розрізняють такі види пародонтиту, як легкий, середньої тяжкості та тяжкий. Класифікація за ступенем тяжкості пародонтиту здійснюється на основі глибини пародонтальних кишень.

У цій статті детальніше розповімо про всіх перерахованих вище видах пародонтиту, а також про симптоми, якими вони супроводжуються.

Пародонтит легкого ступеня

Пародонтит легкого ступеня діагностується дуже рідко через мізерність симптомів, на які пацієнт часто і зовсім не звертає увагу. Основний критерій, за яким визначається легкий пародонтит ― зубоясневі кишені не перевищують 3,5 мм завглибшки.

Симптоми, що характеризують легкий пародонтит, включають періодичну кровоточивість ясен, особливо під час чищення зубів, в деяких випадках пацієнта може турбувати незначний свербіж ясен, їх пульсація, дискомфорт під час жування, неприємний запах з рота. Рухливості зубів не спостерігається.

Пародонтит легкого ступеня відмінно піддається лікуванню, однак за рідкісного діагностування воно практично не проводиться на цій стадії.

Пародонтит середнього та тяжкого ступеня

Набагато відчутними є симптоми при пародонтиті середнього ступеня. Пацієнт скаржиться на часту і тривалу кровоточивість ясен, гіперчутливість зубів до холодної і гарячої їжі, нерідко болючі відчуття. Ще одна відрізняє пародонтит середнього ступеня риса ― значна рухливість зубів (1-2 ступінь). Глибина періодонтальних кишень досягає вже 5 мм.

Якщо вчасно не лікувати пародонтит середнього ступеня, він прогресує і може призвести до незворотних змін у пародонті.

Важкий пародонтит ― остання стадія, яка найбільш важко піддається лікуванню. Глибина періодонтальних кишень більше ніж при середньому вигляді пародонтиту і вже перевищує 5 мм, а рухливість зубів досягає 3-4 ступеня, нерідко зуби і зовсім випадають. Крім характерних для попередньої стадії симптомів, пацієнт скаржиться на біль під час жування, загальне нездужання, підвищення температури тіла, запалення ясен.

Гострий і хронічний пародонтит, симптоми захворювання

В залежності від характеру перебігу розрізняють два види пародонтиту ― гострий і хронічний пародонтит. Вони можуть бути легкими, середньої важкості і важкими щодо вираженості симптоматики. Крім цього, в хронічному пародонтиті, виходячи з класифікації, виділяють ще дві фази ― ремісії та загострення, які часто змінюють один одного.

Гострий пародонтит швидше звертає на себе увагу хворого, бо характеризується особливою вираженістю симптоматики і її раптовою появою. Гострий пародонтит у більшості випадків локалізований, тобто процес вражає один або два сусідніх зуба. Для цього виду будуть характерні такі симптоми, як набряк, болючість, гіперемія ясен, їх кровоточивість, гіперчутливість, нерідко болючість.

При відсутності лікування гострий пародонтит швидко переходить у хронічний пародонтит. Симптоми хронічного процесу ті ж, однак, вони менш виражені. Хронічний пародонтит зустрічається серед пацієнтів набагато частіше, так як він більш великий.

Поступово уражається весь зубний ряд (хронічний генералізований пародонтит). Симптоми включають запалення ясен, їх кровоточивість при чищенні зубів, і прийомі їжі, свербіж, печіння, біль, неприємний запах з рота. Однак ці симптоми можуть бути настільки слабо виражені, що пацієнт часто не звертає на них уваги до часу, коли настає загострення хронічного пародонтиту.

Загострення хронічного пародонтиту часто класифікують за утворення абсцесів. Хворий скаржиться на загальну слабкість, нездужання, підвищення температури тіла, збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.

І гострий, і хронічний пародонтит при відсутності своєчасного й адекватного лікування можуть привести до тяжких наслідків. Тому при виникненні перших симптомів будь-якого виду, слід негайно звернутися до лікаря!

  • ua
  • ru
  • Scroll To Top