Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Цукровий діабет і захворювання порожнини рота

Цукровий діабет як і будь-яке захворювання порожнини рота тісно пов'язані між собою. Обумовлено це зниженням місцевого імунного захисту на тлі порушення вуглеводного обміну. При цукровому діабеті слизові більш схильні до дії інфекційних агентів і не можуть повноцінно протистояти їм. Як результат, у хворих з таким діагнозом частіше діагностується гінгівіт, пародонтит, пародонтоз, кандидоз слизових оболонок порожнини рота.

Причому ці захворювання схильні до швидкого прогресування та переходу у тяжку стадію перебігу.

Захворювання порожнини рота при такому супутньому діагнозі небезпечно ще й тим, що присутність інфекції в організмі може призвести до неконтрольованого підвищення рівня глюкоз в крові. Подібний прояв становить загрозу для здоров'я і життя пацієнта. Тому будь-які патології ротової порожнини при цукровому діабеті повинні піддаватися обов'язковому лікуванню.

Цукровий діабет: можливі прояви в порожнині рота

Якщо у пацієнта наявний цукровий діабет, прояви в порожнині рота залежать від ступеня його прогресування. Підвищений ризик виникнення патологій пародонта зумовлений схильністю організму до розвитку інфекції. З цієї причини у хворих часто розвиваються важкі форми таких недуг: 

 • пародонтит — запалення м'яких тканин пародонту, яке може поширитися на кісткові структури та призвести до повної втрати зубів;
 • гінгівіт — запальне ураження ясен;
 • пародонтоз — деструктивний процес, що поширюється на тканини пародонту та викликає їх руйнування;
 • стоматит — запалення слизової оболонки порожнини рота;
 • кандидоз — грибкове ураження слизової оболонки порожнини рота.

Якщо діагностовано цукровий діабет, прояви в порожнині рота можуть виникнути як на початковому етапі розвитку недуги, так і у міру його прогресування. Тому пацієнти, які страждають порушенням вуглеводного обміну, повинні ретельно стежити за здоров'ям зубів і регулярно проходити профілактичні огляди у стоматолога.

Цукровий діабет і пародонтит — небезпечне поєднання

Комбінація даних патологічних станів є однією з найбільш небезпечних для здоров'я людини. З одного боку, якщо у пацієнта наявний цукровий діабет, пародонтит у нього швидко прогресує через зниження захисних функцій та неможливості пригнічувати бактеріальну мікрофлору.

З іншого боку, науково доведено, що у 47% пацієнтів з важкою формою пародонтиту в подальшому розвивається хронічне порушення вуглеводного обміну. Зумовлена така особливість неконтрольованим підвищенням рівня глюкози в крові на тлі присутньої інфекції.

У пацієнтів, у яких є цукровий діабет, пародонтит схильний до швидкого прогресування. Він може за короткий час привести до повної адентії, а також неконтрольованого підвищення рівня цукру в крові.

Лікування пародонтиту у хворих на цукровий діабет

При поєднанні таких патологій терапія в більшості випадків носить симптоматичний характер. Лікування пародонтиту у хворих на цукровий діабет направлено на ліквідацію інфекції, підтримку місцевого імунітету, усунення запальних змін. Особлива увага приділяється професійній гігієні порожнини рота, а також навчання пацієнта самостійно доглядати за ротовою порожниною.

Лікування пародонтиту при цукровому діабеті включає такі методи:

 • індивідуальна розробка інсулінотерапії (при необхідності);
 • протизапальне лікування;
 • призначення антибактеріальних, протигрибкових засобів;
 • кюретаж пародонтальних кишень.

Лікування пародонтиту у хворих на цукровий діабет тривале та складне. Розробляється воно з урахуванням ступеня занедбаності запального процесу, а також типу діабету. Терапевтична тактика підбирається індивідуально в кожному клінічному випадку.

Цукровий діабет і гінгівіт

Гінгівіт і діабет часто передують розвитку пародонтиту більш важкого ураження тканин пародонту. Для такої патології характерно запалення ясен, що супроводжується їх гіперемією, кровоточивість, відчуттям незначного болю, свербіння.

Гінгівіт при діабеті частіше діагностується у пацієнтів, у яких нещодавно виявлено порушення вуглеводного обміну. Розвивається внаслідок недостатньої гігієни порожнини рота на тлі неправильного чищення зубів або пошкодження м'яких тканин пародонту.Цукровий діабет і гінгівіт, на відміну від пародонтиту, легше піддаються лікуванню. Однак звернутися за медичною допомогою слід при виникненні перших симптомів, щоб уникнути прогресування патології.

Особливості лікування гінгівіту при цукровому діабеті

Лікування гінгівіту при цукровому діабеті слід починати якомога раніше. Воно включає видалення зубних відкладень професійними методами, бо саме вони викликають запалення.

Також гінгівіт при цукровому діабеті має на увазі призначення протизапальних засобів. Ефективними є аплікації, полоскання. Іноді лікування гінгівіту при цукровому діабеті включає використання лікувальних трав, що володіють протизапальним ефектом.

Пародонтоз: діагностика та лікування пародонтозу при діабеті

Пародонтоз і діабет в сукупності можуть стати причиною повної втрати зубів. При такій патології спостерігається деструкція м'яких тканин з подальшим розхитуванням і випаданням коронок. Пародонтоз і діабет при відсутності своєчасного лікування призводять до генералізації патологічного процесу. Саме тому пацієнти з таким діагнозом повинні регулярно проходити огляди у стоматолога.

Виявити патологію можна при об'єктивному огляді, а також за допомогою рентгенологічного дослідження. Лікування пародонтозу при діабеті комплексне. Воно включає:

 • професійну чистку зубів;
 • медикаментозну терапію;
 • фізіопроцедури.

Лікування пародонтозу при діабеті шляхом шинування, імплантації можливо не завжди через повільне відновлення тканин пародонту, низького місцевого імунітету та високого ризику інфікування.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top