Ознаки і визначення центральної оклюзії: методи та методика визначення
Центральна оклюзія: ознаки і визначення

Центральна оклюзія: ознаки і визначення

Визначення центральної оклюзії — важливий етап в протезуванні. Він необхідний для правильного виготовлення протеза відповідно до індивідуальних особливостей пацієнта. Визначення центральної оклюзії має на увазі оцінку співвідношення всіх елементів щелепи між собою.

Якщо виявлена центральна оклюзія, ознаки можуть бути різними. Точно визначити проблему може тільки кваліфікований стоматолог, використовуючи функціональні та інструментальні методики.

Центральна оклюзія — що це таке?

Центральна оклюзія — це різновид артикуляції, при якій лікар зазначає рівномірне напруження м’язів, що забезпечують рух нижньої щелепи, з двох сторін. В результаті такого змикання щелеп відбувається зіткнення максимальної кількості точок нижньої і верхньої щелепи, що може стати причиною формування неправильного прикусу.

Ознаки центральної оклюзії

Існує кілька проявів такого стану.

Ознаки центральної оклюзії можуть бути наступними:

 • м’язові — спостерігається синхронна робота м’язів нижньої щелепи і нормальне її напруга у всіх частинах
 • суглобові — суглобові головки нижньої щелепи розміщуються глибоко в суглобової ямці близько підстав скатів суглобових горбків

Окремо виділяють зубні ознаки центральної оклюзії:

 • нижні зуби повністю впираються в піднебінні горбки верхніх елементів
 • зубні поверхні повністю контактують
 • передні зуби на 30% перекривають нижні
 • напрямок верхніх і нижніх фронтальних різців зберігається в одній сагітальній площині
 • зубні ряди зводяться таким чином, що кожен зуб стикається з однойменною густо розміщеними
 • верхній моляр перекриває два нижніх зуба на 2/3
 • горбки нижньої щелепи локалізовані між щічними і мовними

Визначаються ці показники в разі втрати декількох зубів для виготовлення протезів.

Методики визначення центральної оклюзії

Центральне співвідношення щелеп і центральна оклюзія вимагають ретельного обстеження. Вірне визначення індивідуальних особливостей будови щелепи дозволить виготовити коректний протез і забезпечити його повноцінне функціонування.

Методи визначення центральної оклюзії бувають різними. Вони діляться на кілька видів:

 1. Функціональні. Найбільш простий метод, що дозволяє виконати визначення центрального співвідношення щелеп. Пацієнт повинен закинути голову назад. Потім в куточках рота і на зубах нижньої щелепи розміщують спеціальні валики. Далі пацієнт повинен торкнутися язиком піднебіння і при цьому ковтнути. У цей момент лікареві вдається відстежити характер змикання зубних рядів.
 2. Інструментальні. Така методика визначення центральної оклюзії має на увазі використання спеціального апарату, який відстежує рухи верхньої і нижньої щелепи.
 3. Анатомо-фізіологічний спосіб. Має на меті визначення центрального співвідношення щелеп в стані фізіологічного спокою анатомічних структур.

Також в ході обстеження обов’язково вимірюється такий показник, як висота нижньої третини обличчя. Однак при відсутності декількох зубів він може бути порушений.

Методи визначення центрального співвідношення щелеп в кожному клінічному випадку можуть використовуватися різні. Даний етап є дуже важливим, але не єдиним з тих, які потрібні для коректного формування зубного протеза.

Все це визначає комфорт і повноцінну експлуатацію конструкції, а також відсутність ускладнень з боку скронево-нижньощелепного суглоба. Щоб зберегти здоров’я і красу своїх зубів, не нехтуйте профілактичними оглядами у стоматолога.

Скористатися послугами кваліфікованих фахівців ви можете в Періоцентрі. Наша клініка оснащена сучасним обладнанням, що дозволяє провести точне обстеження і виявити навіть мінімальні відхилення від норми.

Записатися на прийом
Центральна оклюзія: ознаки і визначення