Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Травми ясен

Зазвичай травма ясен виникає в результаті механічної дії на тканини. Рана може турбувати не тільки при прийомі їжі, але і в спокійному стані. Важливо знати, яких заходів слід вжити, щоб позбутися від проблеми в мінімально короткі терміни і уникнути ускладнень.

 

 

Причини і види механічних травм ясен

Механічна травма ясен може бути гострою або хронічною. У першому випадку рана з'являється при короткочасному впливі негативного фактора на м'які тканини.

Хронічне механічне пошкодження ясен з'являється в результаті тривалого впливу дратівливих агентів. Процес зазвичай супроводжується натиранням, здавленням або іншим механічним впливом.

Гостра механічна травма ясен виникає в наступних випадках:

 • вживання занадто твердої їжі;
 • в результаті впливу рибних або інших кісток при необережному поїданні блюд з цих продуктів;
 • недбале використання пристосувань, призначених для догляду за ротовою порожниною (флосс, зубочистки та ін.);
 • жування сторонніх предметів (ручок, сірників та ін.).

Часто зустрічається і пошкодження ясен зубною щіткою при необережному її використанні, особливо при наявності жорсткої щетини. Також травма може бути результатом падіння або удару. Маленькі діти можуть пошкодити ясна, коли тягнуть до рота різні предмети.

Хронічне механічне пошкодження ясен може бути спровоковано наступними факторами:

 • брекет-системою або іншими ортодонтичними конструкціями;
 • широкою металевою коронкою;
 • незручним знімним протезом;
 • неякісно вставленою зубною пломбою (якщо вона виходить за межі зуба);
 • неправильно встановленим мостовидним протезом.

Іноді пошкодження ясен зубною щіткою може посилювати симптоми хронічної травми.

Пошкодження ясен: лікування

Якщо є механічна травма ясен, лікування підбирається в кожному випадку індивідуально в залежності від причини її виникнення. Наприклад, може знадобитися заміна пломби або коронки, зняття ортодонтичної конструкції або витяг стороннього предмета та ін. Якщо з'явилося пошкодження ясен, лікування починається з підбору зубної щітки з м'якою щетиною.

Якщо виявлена ​​механічна травма ясен, лікування зазвичай включає знеболення, протизапальну і ранозагоювальну терапію. Для зняття болю зазвичай застосовуються полоскання або теплі ванночки з анестезуючим засобом.

При пошкодженні ясна, лікування обов'язково включає застосування протизапальних засобів. Вони допомагають зняти набряклість і інші симптоми запального процесу, які виникають при травмі, а також попередити ускладнення у вигляді нагноєння. Для протизапальної терапії можуть застосовуватися полоскання антисептичними засобами або спеціальні дентальні гелі, здатні усувати запалення.

Щоб прискорити регенерацію тканин і загоєння рани, застосовуються кератопластичні мазі або препарати на рослинній основі. При сильному пошкодженні ясна, наприклад, при падінні, може знадобитися накладення швів.

Якщо є ушкодження ясен, ніж лікувати, повинен вирішити лікар. Після огляду він підбере комплекс препаратів з урахуванням виду травми.

Що робити при пошкодженні ясен у дитини?

Якщо помічено пошкодження ясен у дитини, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, тому що дитячий організм більше сприйнятливий до інфекції. Зазвичай пошкодження ясен у дитини лікується полосканнями і дентальними мазями, але підбирати їх повинен фахівець. Він врахує вік пацієнта, причини появи травми, можливі протипоказання та інші чинники і підбере найбільш ефективне лікування.

При гострій травмі, яка супроводжується кровотечею, можна прополоскати рот теплою кип'яченою водою.

Якщо виникло пошкодження ясен у немовляти, категорично заборонено використовувати препарати для дорослих. Тільки лікар може підібрати безпечні препарати, дозволені для немовлят.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top