Травматична оклюзія | Запалення ясен. Лікування захворювання пародонту, пародонтозу. Лікування ясен
Травматична оклюзія

Травматична оклюзія

Травматична оклюзія – це широко поширена патологія, відома також як функціональне травматичне перевантаження зубів, травматична артикуляція, функціональний травматизм, патологічна оклюзія.

Травматична оклюзія виникає тоді, коли пародонт зубів піддається дії навантаження неадекватною по силі, тривалості, або спрямованості. Таке навантаження веде до порушення трофіки і руйнування тканин пародонту, внаслідок чого виникають такі захворювання, як пародонтит, і пародонтоз.

Далі у статті розповімо про первинний і вторинний вид травматичної оклюзії, і як проходить її лікування.

Види травматичної оклюзії

Отже, який буває травматична оклюзія? Види даної патології розрізняють у залежності від деяких факторів, а саме:

  1. Залежно від характеру перебігу виділяють такі види травматичної оклюзії, як гостра і хронічна.
  2. Залежно від механізму розвитку розрізняють наступні види травматичної оклюзії – первинна, вторинна, комбінована.

Первинна і вторинна травматична оклюзія

Первинна, вторинна травматична оклюзія відрізняються між собою механізмом виникнення, а також клінічною картиною, поширеністю патологічного процесу, і рентгенологічною картиною.

Первинна травматична оклюзія виникає внаслідок надмірного навантаження на не уражений (інтактний пародонт). Вона має більш локалізований, осередковий характер. Розвивається при наявності зубощелепних аномалій, часткову відсутність зубів, бруксизмі, або іншої патології, яка характеризується підвищеним стиранням зубів, неадекватному ортодонтичному лікуванні, або протезуванні, порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба, ураженні жувальних м’язів.

Біля зуба, де спостерігається підвищене навантаження на пародонт, можуть виникати пародонтальні кишені. Також спостерігається гіперемія ясенного краю, яка має вигляд півмісяця, оточеного смужкою анемії.

Вторинна травматична оклюзія має генералізований характер і виникає вже на тлі ураженого пародонту, для якого навіть звичайне жувальне навантаження стає травмуюче. У клінічній картині вторинної оклюзії переважають такі симптоми, як наявність пародонтальних кишень з гнійним вмістом, утворення клиновидних дефектів, діастем і трем, рецесія ясен.

Первинна і вторинна травматична оклюзія не завжди можуть бути діагностовані тільки при візуальному огляді. Остаточний діагноз можна поставити тільки на основі рентгенологічних даних.

Часто буває, що діагноз первинна і вторинна травматична оклюзія поставити неможливо через наявність симптомів, характерних для обох видів – тоді кажуть про комбіновану форму оклюзії.

Лікування травматичної оклюзії

Як усувається травматична оклюзія? Лікування повинно бути комплексним і залежить від виду патології. Перш, ніж починати лікування травматичної оклюзії, слід усунути наявну стоматологічну патологію і захворювання пародонту, що стали причиною функціонального перевантаження зубів.

Далі проводиться гігієнічна чистка ротової порожнини, призначається необхідна медикаментозна терапія. Важливим є ортодонтичне лікування травматичної оклюзії, вибіркове шліфування зубів, шинування. Ортодонтичне лікування краще проводити у дитячому віці, оскільки тоді спостерігається кращий результат. Ортодонтичне лікування травматичної оклюзії протипоказано при наявності рухливості зубів II стадії і вище, карієсі, запальних захворюваннях ясен.

Нерідко при такій патології, як травматична оклюзія, лікування вимагає хірургічного втручання.

Записатися на прийом
Травматична оклюзія