Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Що таке пародонтоз

Пародонтоз часто плутають з пародонтитом, насправді це різні захворювання. Давайте ж розберемося, що таке пародонтоз і чим він відрізняється від пародонтиту.

Пародонтоз – це захворювання ясен, яке характеризується системним ураженням тканин пародонту (десна, кістка і зв'язка зуба) і відсутністю запального процесу. Пародонтоз зустрічається у 2-3% пацієнтів.

Пародонтит – запалення ясен, яке проявляється в кровоточивості при відкушуванні і пережовуванні твердої їжі і під час чищення зубів. Якщо вчасно не почати лікування пародонтиту, виникає запалення всіх околозубних тканин, що стає причиною руйнування з'єднань між зубами. Зуби починають розхитуватися і випадати. Пародонтит відноситься до інфекційних захворювань і розвивається в проміжках між зубами і яснами, згодом руйнуючи зв'язку зуба з кісткою.

Пародонтоз, причини пародонтозу

Головна причина пародонтозу – порушення кровопостачання в кістки і м'яких тканинах. Це може бути викликано м'яким мікробним нальотом на зубах або твердими під - або наддесневыми відкладеннями. Відповідно лікування пародонтозу в першу чергу грунтується на видаленні зубного нальоту і відкладень. Якщо не проводити лікування пародонтозу, захворювання буде прогресувати і почне розвиватись ерозія зубної емалі, може змінитися колір зубів, вони можуть почати стиратися. При сильному ураженні тканин зуби починають випадати.

До основних причин виникнення пародонтозу відносяться:

 1. Проблеми в роботі ендокринної системи;
 2. Неправильний прикус;
 3. Порушення обмінних процесів в порожнині рота;
 4. Зниження імунітету;
 5. Захворювання шлунково-кишкового тракту;
 6. Травма тканини пародонту;
 7. Шкідливі звички (куріння, алкоголізм);
 8. Дефіцит вітамінів і мінеральних речовин.

Симптоми пародонтозу

У пацієнтів з пародонтозом відзначається підвищена чутливість до хімічних і термічних подразників, періодично може виникати відчуття свербіння в яснах.

Оскільки пародонтоз хронічне захворювання, через якийсь час з'являється неприємний запах з рота. У тому випадку, якщо пародонтоз, симптоми якого стали помітні, не лікувати вчасно, це може призвести до втрати зубів. Розсмоктування кістки навколо зуба основна причина втрати зубів. Навіть після того, як почала розсмоктуватися кістка, зуб ще тривалий час зберігає фіксоване положення.

Пародонтоз відноситься до системних захворювань. Він провокує атрофію альвеолярних відростків і призводить до поступового опускання ясен. При даному захворюванні відбувається оголення коренів зуба. Захворювання може проявлятися руйнуванням дентину і емалі у шийки зуба, зменшуються міжзубні перегородки і осідають десна з-за змін в кістковій тканині.

На початковій стадії діагностувати пародонтоз дуже складно. Він може бути викликаний захворюваннями внутрішніх органів або спадковою схильністю. Кровоточити ясна починають тільки тоді, коли захворювання вже знаходиться у прогресивній стадії.

Пародонтоз може розвиватися на тлі деяких захворювань: атеросклероз, цукровий діабет, патології шлунково-кишкового тракту, ендокринні патології. Важливу роль відіграє порушення кровообігу при атеросклеротичних змінах, які погіршують харчування навколозубних тканин.

Стадії пародонтозу. Початкова стадія

Початкова стадія захворювання проходить практично непомітно. Навіть фахівець не завжди зможе діагностувати захворювання на ранній стадії, а сам пацієнт зовсім не помітить змін. В незалежності від того, яка причина пародонтозу, патологічні процеси в кістковій тканині вже будуть запущені і почнеться оголення шийки зубів. При цьому, рентгенологічне обстеження при початковій стадії пародонтозу не дасть ніякої інформації.

Ознаки пародонтозу починають проявлятися в чутливості зубів, з'являється опущення ясен, але зуби залишаються закріплені на місцях.

Друга-четверта стадії пародонтозу

Вже на другій стадії проявляється істотне оголення шийок зубів і поява щілин, а емаль починає переходити в цемент, який покриває коріння зубів. Рентген дозволяє виявити атрофічні зміни там, де закріплені коріння зубів.

Пародонтоз на третій стадії стає помітний: корені зубів починають виступати, розширюються щілини між зубами і з'являється рухливість зубів. При вживанні холодної, кислої або гарячої їжі виникають неприємні відчуття. На рентгені зменшується висота альвеолярного відростка.

На четвертій стадії вже з'являється необхідність у видаленні зубів. Корені стають голі на 2/3, а чутливість і рухливість зубів перешкоджають нормальному прийому їжі і спілкування.

Своєчасне звернення до фахівця, правильно призначене лікування і дотримання всіх рекомендацій, що дозволить за короткий час усунути причину і наслідки пародонтозу. Не потрібно ігнорувати перші ознаки захворювання. Чим раніше буде розпочато кваліфіковане лікування в стоматологічній клініці, тим швидше буде досягнутий позитивний результат лікування пародонтозу.

Профілактика пародонтозу

Якщо приділяти здоров'ю зубів і порожнини рота необхідне увагу, до радикальних методів лікування не дійде.

Профілактика пародонтозу включає в себе ряд факторів, які впливають на здоров'я зубів і порожнини рота:

 1. Необхідно дотримуватися правильне харчування, регулярно споживати вітаміни і мінерали, поповнити раціон свіжими овочами і фруктами;
 2. Приділяти увагу здоров'ю внутрішніх органів;
 3. Забезпечити регулярні фізичні навантаження, які підвищать імунітет і позитивно впливатимуть на стан ясен;
 4. Підтримувати гігієну порожнини рота і зубів (використовувати зубні пасти на основі прополісу, застосовувати бальзами-ополіскувачі, регулярно використовувати зубні нитки та інтердентальні йоржики);
 5. Відвідувати 1-2 рази в рік стоматолога.

Думка про те, що лікувати пародонтоз марно – помилково, кваліфіковані фахівці забезпечать необхідне лікування і при можливості збережуть уражений зуб. Лікування пародонтозу у спеціалізованій клініці, допоможе усунути причини появи захворювання і всі наслідки. Визначити вид пародонтозу і призначити лікування може тільки досвідчений фахівець.

Правильно призначена терапія та комплексне лікування дозволить зберегти зуби навіть у тому випадку, якщо є патологічна рухливість одного зуба або декількох зубів в зубному ряду. Раннє виявлення патологій і виконання призначених процедур зменшить або ж дозволить повністю усунути негативні наслідки. Пародонтоз прогресує дуже стрімко, тому щоб не втратити зуби, потрібно відразу при перших симптомах звернутися до фахівця для комплексного лікування захворювання.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top