Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Що таке пародонтит? Причини і лікування

У цій статті ми поговоримо про те, що таке пародонтит. Це таке захворювання пародонту, яке можна назвати ускладненням гінгівіту. Але статистика обнадіює: у 85% пацієнтів одужання настає без хірургічного втручання.

Пародонтит – це запалення тканин пародонту. Воно веде до розсмоктування кісток, які утримують зуб.

Якщо не зреагувати вчасно, то цей процес дійде до кореня, і зуб стане рухомим. Запідозрити пародонтит в домашніх умовах дуже просто: кров під час чищення зубів – перший дзвіночок про можливу хворобу.

Почему болят десны: причины

Головні причини пародонтиту – це в першу чергу бактерії і спадковість. З-за недостатньої гігієни порожнини рота бактерії накопичуються в ясенних кишеньках, тверднуть і перетворюються на зубний камінь. Що сприяє цьому? Крім ретельного чищення зубів, куріння і жування тютюну. Тютюнова продукція призводить до зниження швидкості імунної відповіді, і ризик розвитку інфекції в пародонті різко зростає. Речовини тютюну і слина – сприятливе середовище для колонізації мікроорганізмів. У лікуванні пародонтиту регенерація клітин – це основна складова. В цей час, куріння помітно її пригнічує.

Спадковість також вважається першопричиною пародонтиту. Як би якісно людина не доглядав за своїми зубами і порожниною рота, якщо носії хронічного пародонтиту – найближчі родичі, розвитку гінгівіту не уникнути. Незабаром він переросте в пародонтит.

Продукція слини відіграє важливу роль в знезараженні порожнини рота. Якщо вона знижується, поліпшуються умови для утворення зубного каменю. Протизапальні препарати і антидепресанти впливають на слиновиділення в гіршу сторону. Так, очищення порожнини рота відбувається не до кінця. Медикаменти здатні спричинити гіперплазію ясен, що також ускладнює догляд за ними.

Порушення гормонального фону істотно впливають на пародонтит. Хворі на цукровий діабет страждають їм у кілька разів частіше.

Гіповітаміноз – визначальний фактор пародонтиту. Погана засвоюваність вітамінів групи В і С, а також кальцію негативно позначається на міцності кісток всього організму. Вітамін С відповідає за міцність сполучної тканини. Його дефіцит сприяє відшарування десни від альвеолярної кістки.

Важливо вживати як тверду, так і м'яку їжу. Із-за відсутності необхідне навантаження на зуби, порушується якість самоочищення зубів. Не можна жувати на одну сторону з тієї ж причини.

Діагностика пародонтиту

Перш ніж лікувати пародонтит, необхідна діагностика пародонтиту. Самостійно це зробити не вийде, слід звернутися за допомогою до медиків. У стоматологічному центрі Perio Center до Ваших послуг повний набір діагностичних процедур. Не потрібно бігати з клініки в клініку – в Perio Center є можливість здати всі аналізи і отримати швидкий і інформативний результат і рекомендації, як вилікувати пародонтит.

Діагностика пародонтиту починається з огляду. Лікар проведе пальпацію лімфатичних вузлів. Якщо вони збільшені, значить в організмі запалення.

Потім – ротова порожнина. Перше, що кинеться в очі при наявності пародонтиту, будуть червоні набряклі ясна, пухкі краю, утворені зубоясневі кишені і масштабні зубні камені.

Для виявлення стадії пародонтиту пацієнт проходить рентгенографію зубів. Таке дослідження показує ступінь руйнування міжзубних перегородок.

Комп'ютерна томографія зубів робиться, щоб вивчити кісткові структури в тривимірному вимірюванні.

Наскільки якісно здійснюється кровопостачання зубів допомагає дізнатися такий метод діагностики, як УЗД з використанням ефекту Доплера.

До додаткових досліджень відносяться:

 • виявлення ступеня гіпоксії в яснах;
 • визначення якості харчування пародонту;
 • визначення щільності кісткової тканини.

До основних належить загальний аналіз крові. Якщо в організмі запалення, ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) збільшується. Кількість лейкоцитів також зростає і свідчить на користь запалення.

Пародонтит і пародонтоз, відмінність

Такі захворювання, як пародонтит і пародонтоз – це 2 абсолютно різних хвороби порожнини рота.

Характер перебігу: хронічного і гострого пародонтиту характерне запалення тканин ясен близько зуба. Пародонтоз – це незапальне ураження тканин, які відповідають за положення зуба в просторі;

Ознаки: при пародонтозі зуб тривалий час не хитається, пародонтальної кишені і гною немає, процес незапальний. Пацієнт відчуває свербіж в яснах, біль у шийках зубів.

Причини: для пародонтозу вони до кінця невідомі. Можливо розвитку через порушення гормонального фону, кровопостачання, функції ШКТ та ін.

Як лікувати пародонтит?

Суть лікування пародонтиту зводиться до відновлення функції десни утримувати зуб.

Лікування ділиться на місцеве лікування пародонтиту, хірургічне лікування, ортопедичне. Часто пацієнти звертаються надто пізно, коли розсмоктування кісткової тканини вже почалося, і патогенні мікроорганізми встигли накопичитися в освічених кишенях. У такому випадку лікування буде направлено на резекцію кишень і чищення їх порожнини від бактерій.

Медикаментозне лікування пародонтиту

Існує міф, що пародонтит неможливо вилікувати не хірургічним шляхом. Це глибока помилка. Уникнути операції можна в 85-90% випадків, якщо вчасно звернутися за допомогою і провести якісне медикаментозне лікування пародонтиту.

Можлива, професійна чистка зубів з використанням антибіотиків буде достатньо. Кюретаж або ультразвукова чистка зубів здатні видалити над - і під'ясенний зубний камінь. Бажано видаляти зубний камінь ультразвуком. Тоді, крім ефективного очищення, зуби будуть відполіровані, що ускладнить повторне поява щільного нальоту. Кисень ж знезаражує кишені.

Після чищення необхідний прийом місцевих антибіотиків і антисептиків. Зазвичай, це гелі. Зупинимося на них детальніше.

Ліки для лікування пародонтиту:

 • хлоргексидину біглюконат зберігає свою активність, незважаючи на наявність крові та гною; використовують 2-3 рази на день протягом 10 діб;
 • Мірамістин активний проти грам-позитивних і грам-негативних бактерій і грибів;
 • ОКИ (кетопрофену лизиновая мазь) володіє відмінним жарознижувальну та протизапальну властивості;
 • адгезивні лікарські плівки володіють пролонгованою протизапальний і загоює ефект;
 • БЛК (біологічні лікарський кріогель) володіє широким спектром дії.

Відновити місцевий імунітет допоможуть Імудон та Циклоферон.

Хірургічне лікування пародонтиту

У випадку, коли глибина ясеневого кишені більше 5 мм, що необхідно проволить хірургічне лікування пародонтиту.

У ході клаптевої операції зменшується десневой кишеню. Основне завдання операції – видалити зубний камінь біля коренів зубів. Для цього десна надрізається. Якщо пародонтит вразив кісткову тканину, її необхідно вирівняти. Вся операція займає до 3-х годин під місцевою анестезією.

Установка трансплантата при остеопластиці застосовується в тих рідкісних випадках, коли кісткова тканина зруйнована масштабно і не може утримувати зуби. Матеріалами служать синтетичні суміші або власна кісткова тканина. Остання має незаперечну перевагу – рідні клітини і тканини приживаються значно краще.

Така направлена регенерація сприяє наростанню нової кісткової тканини. Для цього простір між кістковою тканиною і зубом заповнюють біоматеріалом. Цей матеріал провокує зростання кісткової тканини, а зростання інших клітин пригнічує.

Існує другий спосіб направленої регенерації, коли вводиться протеїновмісний гель. Тоді відбувається генерація нових клітин, т. к. організм «обдурений». Схожий за складом на зубну емаль, гель імітує формування зубів.

До неінвазивних методів відносять лікування пародонтиту лазером – лазерна корекція. Принцип роботи схожий з ультразвуком: лазерний промінь вводиться в порожнину десневої кишені і знезаражує його.

Переваги:

 • мікрофлора кишені гине в більшій кількості, ніж при звичайній чищення;
 • некротичні тканини повністю випаровуються під дією променя;
 • миттєво зупиняється кровотеча;
 • десни заживають швидше в 3-5 разів після лазерної процедури, ніж після класичної операції.

Профілактика пародонтиту

Первинна профілактика пародонтиту полягає в запобіганні захворювання ясен.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top