Аплікаційна анестезія в стоматології — показання, види анестетиків
Що значить аплікаційна анестезія?

Що значить аплікаційна анестезія?

Аплікаційна анестезія — це вид знеболювання, при якому не застосовуються ін’єкції. Знеболюючий засіб наноситься на поверхню тканин в місці проведення лікувальних або профілактичних процедур. З цієї причини аплікаційна анестезія носить також назву поверхневого знеболювання.

Аплікаційна анестезія проводиться різними засобами, які випускаються у вигляді спреїв, гелів, мазей та інших лікарських форм. Застосовувані засоби відрізняються не тільки активними речовинами, але і принципом дії, тому лікар в кожному випадку підбирає анестетик індивідуально для пацієнта.

Аплікаційна анестезія — це можливість полікувати зуби і ясна при комфортних умовах, якщо застосовувати уколи не можна.

Роль аплікаційної анестезії в стоматології

Аплікаційна анестезія в стоматології застосовується досить успішно, а в деяких випадках вона і зовсім незамінна. Наприклад, якщо у пацієнта сильний страх перед ін’єкціями, цей вид анестезії дозволяє вирішити два завдання — усунути психологічний дискомфорт, внутрішнє напруження, яке може заважати роботі доктора, і якісно знеболити м’які або тверді тканини для проведення необхідних маніпуляцій.

Анестезія у дітей

Величезну роль грає аплікаційна анестезія в стоматології, зокрема, лікування зубів у дітей. Як показали дослідження, маленькі пацієнти сильніше бояться уколів у ясна, ніж стоматологічних лікувальних процедур. Відсутність ін’єкцій допомагає лікареві розташувати дитину до себе і створити для неї комфортні умови для лікування. Такий підхід дозволяє попередити появу страху перед стоматологами, який присутній і у дорослих людей.

Показання для використання аплікаційної анестезії

Знеболювання без ін’єкцій не поступається за своєю ефективністю більш традиційним методам. Діяти анестетик починає відразу після нанесення. Принцип дії засобу може відрізнятися в залежності від виду, хоча основні моменти залишаються незмінні. Речовина легко проникає в клітини в місці нанесення і блокує роботу нервових закінчень, а ось відбуватися це може різними способами.

Якщо використовується аплікаційна анестезія, показання можуть бути наступними:

 • професійна чистка зубів, особливо при підвищеній чутливості;
 • видалення зубного каменю, який проріс в ясенні кишені;
 • лікування карієсу;
 • видалення нервів з зуба;
 • лікування гінгівіту, стоматиту та інших захворювань;
 • вплив на м’які тканини;
 • видалення зуба;
 • обточування «живих» зубів перед установкою протезів;
 • фіксування брекет-системи або інших ортодонтичних конструкцій.

Якщо рекомендована аплікаційна анестезія, показання не відрізняються від традиційних методів. Крім того, цей вид знеболювання підходить для випадків, коли є алергія на уколи або страх перед ін’єкціями.

Протипоказання визначаються в залежності від активної речовини і допоміжних компонентів засобу. Серед різних варіантів можна підібрати анестетик для дітей старше 2-х років. Засоби на основі лідокаїну не рекомендується застосовувати до 10 років.

Види аплікаційних анестетиків

Аплікаційні анестетики за принципом дії поділяють на кілька видів:

 • Фізіологічні. Це спеціальні пасти на основі стронцію та інших речовин, які блокують передачу нервових імпульсів.
 • Анестезуючі. Це аплікаційні анестетики на основі лідокаїну та інших знеболюючих речовин. Через велику концентрацію активної речовини вони ефективно блокують роботу нервових закінчень.
 • Дегідратаційні. Анестезія аплікаційна зневоднюючого типу знижує чутливість емалі та дентину за рахунок зниження вмісту в них вологи.
 • Припалюючі. Засоби на основі азотної кислоти або інших агресивних речовин припікають клітини дентину, попереджаючи передачу нервових імпульсів. Така анестезія аплікаційна в сучасній стоматології використовується вкрай рідко через високу токсичність.

Безпечні і сучасні аплікаційні анестетики використовують і лікарі Періоцентра. Ми підберемо якісне знеболювання і допоможемо відновити здоров’я ротової порожнини без будь-якого дискомфорту. Запишіться на прийом, щоб оцінити всі переваги такого виду знеболювання.

Записатися на прийом
Що значить аплікаційна анестезія?