Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Ротовий сепсис

Одним з найбільш серйозних і небезпечних ускладнень захворювань зубів і ясен є ротовий сепсис. Це інфекційне зараження крові, при якому вогнище інфекції знаходиться в ротовій порожнині.

Ротовий сепсис небезпечний тим, що патогенні мікроорганізми можуть вражати різні внутрішні органи: серце, печінку, нирки та ін. Але головна небезпека криється в ризику летального результату.

Якщо виявлений ротової сепсис, лікування слід почати негайно. При своєчасному медичному втручанні патологічний стан успішно піддається лікуванню.

Сепсис ротової порожнини: причини виникнення

Якщо з'явився сепсис ротової порожнини, збудником захворювання зазвичай служать патогенні мікроорганізми: стафілококи, стрептококи, кишкова паличка і ін. Першопричиною патології є вогнище запалення, який може знаходитися в тканинах пародонта або зубних каналах.

Часто розвивається сепсис від хворого зуба. Якщо пацієнт ігнорує лікування карієсу, патологія поширюється на кореневі канали. У більшості випадків пульпіт супроводжується сильним болем, тому пацієнти звертаються за медичною допомогою, але іноді інфекція через канали проникає до м'яких тканин. Це призводить до утворення кісти або появи нагноєння, і при відсутності лікування існує високий ризик появи зубного сепсису.

Зараження крові може виникнути не тільки від періодонтиту, а й з інших причин:

 • запущений гінгівіт;
 • пародонтоз або пародонтит;
 • розрив кісти;
 • захворювання носоглотки або гортані.

Інфекція в кровотік може проникнути і через ділянки пошкодження м'яких тканин, викликані ударами, використанням жорсткої зубної щітки або іншими факторами. Спровокувати запальний процес може зуб мудрості. Якщо він зростає неправильно, розриває м'які тканини — відкрита рана служить сприятливим місцем для розмноження бактерій.

Іноді сепсис ротової порожнини з'являється після лікування зубів або ясен у некваліфікованого фахівця. Причина може бути в уламку, що залишився, погано обробленій рані, застосуванні не стерилізованих інструментів і ін. Сепсис після видалення зуба виникає, якщо в лунці залишилися частини кісткової тканини або в рану потрапила інфекція. Причиною може бути як недотримання рекомендацій фахівця, так і лікарська помилка.

Симптоми ротового сепсису

Якщо розвивається ротовий сепсис, симптоми можуть безпосередньо і не вказувати на наявність патології. Іноді захворювання не відразу може розпізнати навіть кваліфікований стоматолог, але поставити точний діагноз допомагають клінічні дослідження.

Вказують на ротовий сепсис симптоми загального характеру:

 • підвищена температура тіла;
 • швидка стомлюваність і слабкість;
 • сонливість;
 • зниження концентрації і уваги;
 • головний біль.

Також спостерігається відсутність апетиту. Іноді присутні болі в серці. При цьому часто запалення в ротовій порожнині, яке і стало причиною розвитку патології, протікає безсимптомно, тобто ніяк не турбує людину.

І хоча сепсис в ротовій порожнині зазвичай має симптоми, схожі з іншими захворюваннями, при появі перелічених ознак зверніться до лікаря. Якщо є невилікувані зуби або вогнища запалень на яснах, відразу йдіть до стоматолога. В інших випадках слід звернутися до терапевта, а він після огляду і здачі аналізів направить до фахівця вузької кваліфікації.

Сепсис в ротовій порожнині: лікування

Якщо діагностовано сепсис в ротовій порожнині, в більшості випадків застосовується комплексний підхід в лікуванні. Терапевтичну програму в кожному випадку лікар підбирає індивідуально, але зазвичай вона складається з декількох етапів:

 • Усунення вогнища запалення. Якщо виявлено сепсис зуба, може знадобитися його лікування або повне видалення в залежності від ступеня ураження. При наявності нагноєння в м'яких тканинах проводиться санація рани. Кісту слід розкрити, а вміст відкачати. Якщо виник сепсис після видалення зуба, може знадобитися антисептична обробка лунки з подальшим накладанням швів.
 • Антибактеріальна терапія. На етапі діагностування застосовуються антибіотики широкого спектру дій. Після встановлення типу збудника патології лікар може підібрати інший лікарський засіб. В такому випадку зараження крові від періодонтиту або з інших причин швидше піддається лікуванню.
 • Підтримуюча терапія. Так як зубний сепсис впливає на внутрішні органи, лікар підбирає комплекс препаратів для відновлення роботи постраждалих систем. У більшості випадків потрібне застосування гепатопротекторів, а також препаратів для нормалізації роботи сечової системи. Може знадобитися прийом ліків для зниження артеріального тиску або нормалізації серцевого ритму. Комплекс препаратів підбирається лікарем індивідуально в залежності від наявних симптомів і результатів досліджень.

Лікування сепсису зазвичай проводиться в стаціонарі, щоб у лікаря була можливість спостерігати за динамікою стану хворого і в разі необхідності вжити термінових заходів.

Якщо у вас є підозри, що розвинувся сепсис зуба, не відкладайте візит до лікаря. При своєчасному зверненні патологія успішно лікується, а ось зволікання може коштувати життя.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top