Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Пульпіт: що робити і як лікувати?

Якщо турбує пульпіт, що робити в подібній ситуації, знають не всі пацієнти. У випадках, коли виявлено пульпіт, лікувати патологію слід в стоматологічній клініці. Удома можна усунути гострий біль анальгетиками, а потім при першій нагоді варто відразу ж відправитися до лікаря.

Не ігноруйте пульпіт. Лікувати патологію слід відразу, щоб потім не довелося боротися ще й з ускладненнями.

Сучасні методи лікування пульпіту

Сучасні стоматологи використовуються різні методи лікування пульпіту:

 • консервативний (біологічний);
 • хірургічний.

Методики відрізняються підходом і цілями. Консервативне лікування пульпіту направлено на те, щоб зберегти пучок нервових закінчень і підпитку зуба. При хірургічному методі нерв повністю або частково видаляється.

Якщо діагностовано пульпіт, лікування підбирає лікар в індивідуальному порядку в залежності від стадії патології, наявних симптомів, віку та інших факторів.

Консервативне лікування пульпіту

Консервативный метод лечения пульпитаБіологічний метод лікування пульпіту полягає в знятті запального процесу в області пульпи. Консервативне лікування пульпіту проводиться тільки в 5-7% всіх випадків. Обумовлено це тим, що метод ефективний, коли пацієнт звернувся відразу до фахівця і запалення не встигло поширитися на всю пульпу. До того ж методика може бути застосована тільки для молодих людей до 30 років. Але навіть в цьому випадку присутній високий ризик рецидиву або розвитку ускладнень.

Якщо використовується біологічний метод лікування пульпіту, лікар виконує наступні дії:

 • Проводить огляд і діагностику.
 • Препарує зуб, щоб мати доступ до пульпи.
 • Закладає лікарський засіб і закриває тимчасовою пломбою. Важливо, щоб не було щілин між пломбою і зубом, інакше запальний процес тільки посилиться.
 • Через 5-7 днів, якщо у пацієнта немає скарг та запалення стихло, зуб пломбується постійною пломбою.

Щоб прискорити процес одужання, стоматолог може призначити депофорез або інші фізіотерапевтичні процедури. Перші дні рекомендується застосовувати знеболюючі засоби.

Лікування пульпіту хірургічним методом

Экстирпация пульпыХірургічне лікування пульпіту можливо двома способами:

 • викорінення (повне видалення пульпи);
 • ампутація (видалення тільки коронкової частини пульпи).

При ампутації вдається зберегти зуб живим, але цей метод застосовується рідше, так як ризик розвитку ускладнень вищий. При екстирпації пульпа віддаляється повністю — і із коронкової частини, і із зубних каналів. Ризик ускладнень в цьому випадку мінімальний, так як з зуба повністю видаляється запалена тканина і проводиться санація порожнини.

Якщо виявлений пульпіт, лікування хірургічним методом проводять в такій послідовності:

 1. У пульпову порожнину лікар укладає пасту, яка вбиває нерв. Маніпуляції проводяться під анестезією. Зверху наноситься тимчасова пломба, щоб частинки речовини не потрапили на слизову оболонку.
 2. Через 1-7 днів (тривалість залежить від типу використовуваної пасти) лікар знімає тимчасову пломбу і видаляє мертвий нерв.
 3. За допомогою спеціальних бурів виконується чистка каналів і антисептична обробка. Потім вони заповнюються спеціальним складом.
 4. Лікування пульпіту завершується пломбуванням коронкової частини зуба.

Якщо ви думаєте, що тепер знаєте, як лікують пульпіт, маєте рацію лише частково. Описаний вище метод називають девітальним. Його особливість полягає в застосуванні некротизуючих паст. Вітальний метод відрізняється тим, що нерв видаляють відразу без використання пасти. Лікування в такому випадку проводять за один візит.

Чи боляче лікувати пульпіт?

Іноді пацієнти відкладають похід до стоматолога, оскільки не знають, чи боляче лікувати пульпіт. Незалежно від обраного методу всі маніпуляції лікар проводить під анестезією, тому процес лікування пульпіту проходить безболісно. У рідкісних випадках біль посилюється після завершення дії анестетика. У подібних ситуаціях варто звернутися до фахівця за консультацією. Він пропише ефективний анальгетик або проведе додаткові заходи, аби усунути причину болю.

Часто хвилює пацієнтів і питання про те, скільки днів триває лікування пульпіту. Відповісти на це питання досить складно, так як тривалість лікування залежить від обраного методу і використовуваних препаратів, а також інших нюансів. Іноді проблему вдається вирішити за один візит до стоматолога, а деколи потрібно 2-3 відвідування з інтервалом в 2-7 днів.

Пульпіт: чи можливо лікування в домашніх умовах

Якщо турбує пульпіт, лікування вдома вирішують провести деякі пацієнти. Одні не йдуть в лікарню, оскільки бояться стоматологів, інші — не до кінця оцінюють небезпеку захворювання. У таких ситуаціях актуальним є питання про те, чим лікувати пульпіт в домашніх умовах.

Полоскания при пульпитеНайчастіше для зняття гострого болю використовуються анальгетики. Народна медицина пропонує велику кількість рецептів для боротьби з патологією. Зазвичай застосовуються:

 • полоскання;
 • компреси;
 • примочки;
 • втирання.

Для лікування використовуються відвари лікарських трав, розчин соди, перекису водню, часник і інші засоби. Якщо розвинувся або загострився пульпіт, лікування в домашніх умовах проводити не варто. Народні методи можуть трохи полегшити симптоми, але не усунути причину патології. При спробах самостійно позбавитися від захворювання існує високий ризик тільки погіршити ситуацію. На тлі запалення пульпи може розвинутися абсцес, флегмона, сепсис та інші небезпечні ускладнення.

Якщо мучить пульпіт, лікування в домашніх умовах проводити не можна, зокрема, вирішуватися на екстремальні експерименти по вбивання нерва підручними засобами. Застосовувати народні засоби слід тільки в якості допоміжної терапії, якщо немає можливості відразу звернутися до лікаря.

Якщо не знаєте, як лікувати пульпіт, запишіться на прийом до стоматолога. Після огляду і діагностики він підбере оптимальне рішення, яке допоможе відновити здоров'я зуба і попередити ускладнення.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top