Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Періостит щелепи

Періостит щелепи — це захворювання, яке супроводжується розвитком інфекційно-запального процесу в периості (окісті) щелепи. Воно виникає з різних причин, основні з яких — попередні стоматологічні захворювання (альвеоліт, хронічний періоднотит, пародонтит). Нерідко періостит щелепи може виникнути після перенесених ангін, отитів, скарлатини або грипу.

 

Періостит будь-якої форми, як серозний, гострий гнійний (одонтогенний) так і хронічний обов'язково потребують лікування, а як саме це відбувається, розглянемо далі.

Періостит (запалення окістя) зуба, симптоми

Як розпізнати запалення окістя, або періостит? Симптоми у різних пацієнтів можуть бути більш або менш виражені — все залежить від організму, від форми захворювання та локалізації процесу. Розрізняють кілька клінічних форм — серозний, гострий і хронічний гнійний періостит зуба.

Серозний періостит, симптоми
Дана клінічна форма характеризується такими симптомами, як набряк, гіперемія слизової оболонки в місці локалізації процесу. Може також спостерігатися регіонарний лімфаденіт. Часто при стоматологічному огляді виявляється причинний зуб, який і спровокував розвиток періоститу.

Гострий гнійний (одонтогенний) періостит зуба, симптоми
Ця клінічна форма носить більш виражений і важкий характер. У хворого на перший план виходять не тільки місцеві симптоми (набряк, гіперемія, біль, болюча припухлість), але і загальні — підвищується температура тіла, знижується апетит, порушується сон, спостерігається загальна слабкість, головний біль і нездужання. Пацієнт скаржиться на сильний біль у щелепі, яка нерідко іррадіює в скроню, вухо, шию, очну ямку. Нерідко із-за болю обмежується рухливість щелепи, стає неможливим відкривання рота.

Гнійне одонтогенне запалення окістя зуба змінює конфігурацію особи — на боці ураження чітко виражений набряк м'яких тканин.

Хронічне запалення окістя зуба, симптоми
Хронічний процес характеризується менш вираженою клінічною симптоматикою. Спостерігається періодичний біль в причинному зубі і щелепи з боку ураження, запалена слизова оболонка, гиперімірована, злегка набрякла. Під час загострення симптоми більш виражені, може приєднуватися регіонарна лімфаденопатія і легка деконфігурація обличчя.

Гострий гнійний (одонтогенний) періостит

Гострий гнійний періостит — найбільш важка форма запалення окістя. Процес вражає переважно нижню щелепу і, найчастіше виникає у віці 15-40 років. Небезпечний гострий гнійний періостит і тим, що при відсутності лікування він швидко може перейти в остеомієліт щелепи.

Причиною даного захворювання виступає переважно хронічний періодонтит. Нерідко одонтогенний періостит може виникнути як ускладнення утрудненого прорізування зубів, запалення ретинированных зубів, кіст, одонтом, різних захворювань пародонту.

Хворий скаржиться на погіршення загального стану, слабкість, зниження апетиту, підвищення температури тіла до 37,5-38°С, збільшення підщелепних, привушних лімфовузлів. Біль і набряк спочатку незначні і локалізуються біля причинного зуба, але потім швидко, протягом 2-3 днів, посилюються. Набряк може поширюватися на верхню губу, підборіддя, підочноямкову область.

Гострий одонтогенний періостит діагностується на підставі клінічної картини, а також даних лабораторних досліджень (підвищується рівень лейкоцитів, нейтрофілів, ШОЕ).

Запалення окістя зуба: лікування періоститу

Що робити, якщо у вас діагностували запалення окістя? Лікування буде залежати в першу чергу від форми захворювання і його тяжкості.

Якщо це серозний періостит, лікування часто консервативне. В першу чергу проводитися лікування причинного зуба. Застосовуються протизапальні препарати, антисептичні ополіскувачі, фізіотерапія.

Якщо це гостре гнійне (одонтогенное) запалення окістя зуба, лікування не обходиться без хірургічного втручання — розкривається абсцес і рана дренується. Післяопераційне лікування періоститу передбачає антибіотикотерапію, застосування місцевих антисептичних засобів. Якщо є необхідність, проводиться дезінтоксикаційна, жарознижувальна, гіпосенсибілізуюча терапія.

Якщо це хронічне запалення окістя зуба, лікування передбачає видалення причинного зуба, подальшу медикаментозну та фізіотерапевтичну терапію.

Якщо ви помітили прояв перших симптомів, негайно зверніться до стоматолога, бо періостит, лікування якого було розпочато вчасно, загрожує серйозними ускладненнями.

  • ua
  • ru
  • Scroll To Top