Опущення ясен: що робити та як підняти, операції на яснах, профілактика
Опущення ясен: як підняти ясна?

Опущення ясен: як підняти ясна?

Опущення ясен — поширена патологія, яка вимагає обов’язкового лікування. Вона може стати причиною запалення та подальшої втрати зубів. Захворювання відоме ще під назвою рецесія. Ясна опускаються з різних причин. Це може бути як недолік гігієни, так й інші хвороби пародонту. Якщо діагностовано опущення ясен, як підняти тканини визначає лікар.

Що робити в такому випадку? Для лікування використовуються консервативні методики або виконується операція. Якщо ясна опускаються внаслідок інших патологій зубощелепного апарату, важливо усунути першопричину такого стану. Особливу увагу слід приділити профілактиці хвороби. У випадках, коли розвинулося опущення ясен, як підняти їх і попередити рецидив вирішує стоматолог на основі результатів огляду.

Чому ясна опускаються

Порушення структури тканин пародонту та їх зміщення може бути обумовлено різними факторами. Чому опускаються ясна?

Захворювання може розвинутися з таких причин:

 1. Неправильне чищення зубів. Використання жорсткої щітки або надмірний тиск може призвести до пошкодження тканин та, як результат, розвитку запалення ясен, порушення структури м’яких тканин пародонту
 2. Куріння. У цьому випадку ясна опускаються внаслідок порушення кровопостачання, яке обумовлено звуженням судин на тлі впливу токсичних компонентів тютюнового диму
 3. Анатомічні недосконалості. Хвороба може розвинутися при дрібному напередодні порожнини рота
 4. Викривлення прикусу, відсутність деяких зубів. В цьому випадку відбувається нерівномірний розподіл навантаження на зубощелепну систему. Як результат, з одного боку коронки стираються та виникає рецесія ясен, з іншого — тканини пародонту, навпаки, стоншуються
 5. Помилки протезування. Якщо спостерігається опущення ясен тільки над встановленою штучною коронкою, така зміна може свідчити про розвиток алергії на матеріал, з якого виготовлений протез
 6. Дегенеративні та запальні захворювання ротової порожнини гінгівіт, пародонтит, хронічний стоматит, карієс

Примітно, що ризик розвитку патології збільшується у людей після 55-60 років відбуваються вікові зміни, а також при дефіциті вітаміну С в організмі.

Незалежно від того, чому ясна опускаються, відкладати звернення до стоматолога не можна. Рання діагностика допоможе швидко позбутися від патології та зберегти зуби.

Що робити якщо почали опускатися ясна

При підозрі на розвиток такої патології важливо відразу ж записатися на консультацію до стоматолога. Що робити, якщо опускаються ясна? Лікувальна тактика залежить від ступеня занедбаності хвороби та загального здоров’я ротової порожнини.

Для підтвердження діагнозу призначаються такі дослідження:

 • панорамні рентгенівські знімки
 • посів мазків, взятих з ротової порожнини для визначення патогенної мікрофлори
 • клінічні аналізи, спрямовані на виявлення дефіциту мінералів

Що робити, якщо опускаються ясна, лікар-стоматолог визначає індивідуально, враховуючи ступінь зміщення м’яких тканин.

Основні методи лікування захворювання:

 • Медикаментозний метод. Направлений на усунення супутніх патологій пародонту, соматичних захворювань. Пацієнтам призначаються імуномодулятори, протизапальні, гормональні засоби, вітамінні комплекси.
 • Ортодонтичне лікування. Застосовується у випадках, коли рецесія виникла на тлі аномалій прикусу або неправильно підібраного протеза.
 • Фізіотерапевтичні методи. Використовуються в комплексі з іншими способами лікування недуги. Допомагають підняти ясна та запобігти прогресування хвороби. Найбільш ефективні методи — ультразвуковий вплив, УФ-лікування, електрофорез, кисневі процедури.

Якщо опускаються ясна, що робити залежить від стадії занедбаності хвороби. На ранніх етапах можливе проведення корекції консервативним шляхом.

Операції на яснах при опущенні

Хірургічне лікування є найбільш результативним. Операції на яснах при опущенні використовуються при надмірному розхитуванні зубів і значному зміщенні м’яких тканин. Виконуються операції переважно під місцевою анестезією. Рідше використовується загальне знеболення.

Якщо опускаються ясна, стоматолог проводить розсічення навислих тканин та їх підйом до анатомічно правильного рівня. Потім накладаються шви. Іноді операції на яснах при опущенні виконуються з проведенням пересадки тканин піднебіння. Такий підхід застосовується, якщо тканин над зубом недостатньо для їх фіксації. Тип оперативного втручання при рецесії підбирається індивідуально.

Більш сучасним методом лікування опущення ясен є накладення на патологічну зону колагенових мембран. Такий вплив дозволяє прискорити відновлення м’яких тканин природним чином.

Профілактика опущення ясен

Основним методом попередження рецесії, як й інших хвороб пародонту, є регулярна та правильна гігієна порожнини рота.

Також профілактика опущення ясен полягає в наступному:

 • відмова від шкідливих звичок — куріння, прийому алкоголю
 • раціональне харчування — профілактика опущення ясен полягає в надходженні всіх необхідних вітамінів і мінералів в організм
 • зміцнення загального імунітету
 • регулярні огляди у стоматолога — профілактика опущення ясен має на увазі своєчасну діагностику та лікування будь-яких патологій зубощелепного апарату
 • своєчасне усунення соматичних захворювань в організмі
 • достатня, але щадна чистка зубів
 • звернення тільки до досвідчених лікарів для проведення протезування зубів

Якщо ви помітили навіть мінімальні відхилення в стані зубів або ясен, не відкладайте візит до стоматолога. Виявлення більшості захворювань на ранніх етапах розвитку дозволяє провести швидке їх усунення за допомогою консервативних методик.

Записатися на прийом
Опущення ясен: як підняти ясна?