Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Не лікувати пародонтит сьогодні не вигідно

Сьогодні немає жодної стоматклініки, в якій не проводилося б лікування карієсу, пульпіту або періодонтиту. Також практично всі стоматологічні установи надають послуги з видалення, протезування зубів і вирівнювання зубного ряду. У той же час пародонтологія раніше більшістю стоматологів не розглядається як ключова складова успішного бізнесу.

Хоча насправді виявити всі проблеми порожнини рота і грамотно скласти загальний план лікування можна тільки тоді, коли лікування в стоматологічній клініці пацієнт починає з діагностики стану пародонту.

Тканини пародонту - це фундамент для всіх наших стоматологічних реставрацій (пломб, коронок, мостів, дентальних імплантантів і т. д.). Відповідно, довговічність і надійність дентальних конструкцій безпосередньо залежить від надійності фундаменту, тобто тканин пародонту.

Грамотна діагностика захворювань пародонту містить: огляд, заповнення пародонтальної карти, оглядовий знімок і, при необхідності, комп'ютерну томографію. На підставі отриманих даних ставиться діагноз і прописується план лікування.

Зняття зубних відкладень, яке виконується лікарями протягом 15-60 хвилин, не є лікуванням захворювань пародонту. Подібні процедури я порівнюю з косметологічними (манікюр, педикюр, корекція брів тощо), які робляться з певною періодичністю для поліпшення естетичного ефекту.

Повноцінним лікуванням пародонтиту можна назвати лише комплекс дій, спрямованих на усунення зубних відкладень, провокуючих факторів, зменшення кількості пародонто-патогенних мікроорганізмів, що призводить до усунення запального процесу ясен, зменшення глибини пародонтальних кишень і стабілізації резорбції кісткової тканини альвеолярного відростка.

Всі лікувальні процедури легко здійснимі і добре прогнозовані. Практично всі пацієнти після проведеного консервативного лікування відчувають істотне поліпшення стану (йде неприємний запах з рота, припиняється кровоточивість, зменшується рухливість зубів і т. д.). Після усунення запалення ясен як терапевтів, так і ортопедів набагато легше виконувати лікування і протезування зубів.

Отже, лікування пародонтиту починається з ультразвукового над'ясенного скейлінгу, потім виконуються під'ясенний скейлінг і полірування зубів. У складних ситуаціях додатково проводиться Vector-терапія або обробка пародонтальних кишень лазером. Вкрай рідко призначаються антибактеріальна або протигрибкова терапія.

Загальний курс консервативного лікування пародонтиту в нашій клініці проходить в 4-8 відвідувань.

Під час під'ясенних чисток, дуже часто виявляються приховані проблеми: підясенні порожнини, нависаючі краї або дефекти пломб і коронок, які стали причиною хронічного запалення ясен. Якщо цей процес протікає тривалий час, то починається розсмоктування альвеолярної кістки (локалізований пародонтит), який може перейти в генералізовану форму. Якщо ці причини не будуть усунуті, то ситуація буде ускладнюватися. Тому під час лікування пародонтиту пацієнту доведеться попутно вирішити всі супутні проблеми.

Коли консервативне лікування захворювань пародонту завершено, пародонтологи пишуть напрямки терапевтам, ортопедів, хірургів і ортодонтам для усунення факторів ризику (заміна пломб, коронок, вирівнювання або видалення зубів).

На пародонтологічній карті чорним кольором позначені кишені до 4 мм, червоним – до 7 мм, заштриховані – понад 7 мм. Патологія в області фуркації позначена червоними трикутниками.

Ситуація через 6 місяців після проведеного консервативного лікування. Глибина зубоясенних кишень зменшилася до 3 мм, встановлені дентальні імплантати і коронки. Пацієнта взято на диспансерний нагляд раз на 6 місяців.

Необхідно усвідомлювати, що пародонтит - це захворювання, яке вимагає жорсткого диспансерного спостереження, так як у спровокованому пародонті дуже швидко виникає рецидив захворювання. У той же час за умови дотримання графіка контрольних відвідувань ми можемо контролювати ситуацію багато років і позбавити наших пацієнтів від «беззубої старості».

Частота таких контрольних відвідувань залежить від багатьох факторів, таких як рівень гігієни порожнини рота, ступінь хвороби, агресивність перебігу, загальні соматичні захворювання одного пацієнта, палить пацієнт чи ні і т. д. Періодичність відвідувань становить від раз на місяць до раз на півроку – це прописується індивідуально. На більш тривалий період пацієнта відпускати не можна, так як пародонтальні кишені після консервативного лікування закриваються утворенням довгого з'єднувального епітелію. А це структура нестабільна і досить швидко руйнується, що призводить до повторного утворення патологічних кишень.

Для ведення пародонтологічного прийому в невеликій стоматологічній клініці спочатку досить виділити кілька змін, наприклад 2-3 в тиждень. З часом база пацієнтів, які перебувають на диспансерному спостереженні, збільшується і зростає необхідність у вузькоспеціалізованих фахівців і окремих кабінетах.

Заповнення пародонтологічної документації до і після лікування дає хворим і медикам об'єктивну інформацію про результативність лікування патологічного процесу. Обов'язковою умовою є записи на етапах підтримуючої терапії для відстеження динаміки процесу. Позитивний результат лікування спостерігається практично в 100% випадків при різній мірі успішності. При цьому всі пацієнти відзначають поліпшення стану в цілому. З особистого досвіду можу сказати, що 95% пацієнтів після консервативного лікування пародонтиту не вимагають додаткового хірургічного лікування. А це дуже радує всіх учасників лікувального процесу - і пацієнтів, і лікарів.

Висновки, які я можу зробити з власної практики: не займатися лікуванням пародонтиту сьогодні невигідно і навіть збитково як для клініки, так і для пацієнтів. Адже в такому випадку клініка недоотримує гроші за невиконані послуги, а пацієнт з несвоєчасною діагностикою та лікуванням накопичує великі проблеми, виходити з яких пізніше буде складніше, довше і набагато дорожче.

 

Віктор Крижановський

  • Лікар-стоматолог
  • Керівник проекту PerioCenter

 

  • ua
  • ru
  • Scroll To Top