Навіщо потрібні міжзубні йоржики або інтердентальні щітки і як ними користуватися
Міжзубні йоржики або інтердентальні щітки

Міжзубні йоржики або інтердентальні щітки

Все частіше на прилавках в магазинах і аптеках можна зустріти міжзубні йоржики. І хоча пристосування мають просту будову, не всім людям відомо, для чого вони застосовуються.

Нині інтердентальні щітки — це відмінне доповнення до традиційної зубної щітки. Така комбінація засобів для догляду за зубами дозволяє істотно знизити ризик розвитку карієсу і запалення ясен. Інтердентальні щітки дають можливість зберегти гарну посмішку протягом тривалого періоду.

Хто придумав зубні йоржики?

І хоча міжзубні йоржики з’явилися на ринку не так давно, хто їх винайшов достовірно невідомо. Спочатку зубні йоржики використовувалися тільки для догляду за зубами в період носіння брекет-систем. Але технології не стоять на місці, тому поступово відбулася модернізація, в результаті якої інтердентальні щітки стали застосовуватися і для щоденного догляду за зубами.

Зараз міжзубні йоржики виробляються в широкому асортименті, тому підібрати оптимальний варіант можна і для дорослих, і для дітей. Крім цього, стоматолог може допомогти підібрати спеціальне пристосування при явних стоматологічних проблемах.

Для чого потрібні міжзубні щітки?

Звичайна зубна щітка може видалити наліт і частинки їжі тільки з верхньої частини і бічних поверхонь зубів. Її щетинки не можуть очистити простір між зубами. Наліт і застряглі частинки їжі служать сприятливим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів, в результаті чого з’являється неприємний запах з рота і розвивається карієс.

Попередити проблему дозволяють міжзубні щітки. Зовні вони схожі на побутові йоржики, але відрізняються маленькими розмірами. До того ж для їх виготовлення використовуються матеріали, відповідні ряду вимог. Зубні йоржики застосовуються для ретельного очищення зубів, а разом з тим — профілактики карієсу і захворювань ясен.

Зубні йоржики при носінні ортодонтичних конструкцій

Рекомендується застосовувати міжзубні щітки в наступних випадках:

 • при скупченості зубів
 • при наявності великих проміжків між зубами
 • при носінні ортодонтичних конструкцій
 • при наявності коронок або інших протезів
 • при запаленні ясен
 • при частому вживанні кави і чаю
 • при палінні

Зрозуміти, для чого потрібні зубні йоржики, не так і складно, якщо ближче розглянути їх особливості та будову.

Користь від використання щіток для міжзубних проміжків

Щітки для міжзубних проміжків ефективно видаляють наліт між зубами, тому запобігають утворенню карієсу. Крім цього, інтердентальні зубні щітки мають і інші переваги:

 • дозволяють попередити появу неприємного запаху з ротової порожнини
 • м’яко масажують ясна і зміцнюють їх
 • покращують кровообіг ясен
 • знижують ризик розвитку пародонтозу та інших запалень м’яких тканин

Спеціальні пристосування ефективно видаляють плями від кави, чаю та інших напоїв, тому при постійному їх використанні зуби залишаються білими і красивими.

Якщо порівнювати щітки для міжзубних проміжків із зубною ниткою або зубочистками, то вони не травмують м’які тканини, а тому ризик пошкодження слизової зведений до мінімуму.

Види і розміри інтердентальних щіток

Залежно від форми і призначення йоржики (міжзубні щітки) бувають декількох видів:

 • Циліндричні. Всі ворсинки мають однакову довжину. Такий тип пристосувань використовується для догляду за ротовою порожниною при наявності протезів.
 • Конусні. Відрізняються тим, що довжина ворсинок біля основи більше, а до краю поступово зменшується до 1 мм. Призначені для щоденного догляду за здоровими зубами.
 • Вигнуті. Можуть відрізнятися формою і ступенем зігнутими. Використовуються для чищення зубів при наявності ортодонтичних конструкцій.

Якщо ви вибираєте міжзубні йоржики, розміри слід обов’язково враховувати. Зазвичай розмір позначається латинськими буквами. S — для дітей, XL — найбільші щітки. Самостійно визначити відповідний розмір важко. Тому краще звернутися за консультацією до стоматолога.

Якщо підбираєте інтердентальні щітки, розміри необхідно брати до уваги. Також варто враховувати довжину і жорсткість ворсинок. Рекомендується використовувати щітки з мінімальною довжиною ворсинок, хоча при наявності великих просторів між зубами слід розглянути і інші варіанти.

Для дітей і людей з підвищеною чутливістю, а також із захворюваннями пародонту варто вибирати йоржики з м’якою щетиною. В інших випадках можуть використовуватися і жорсткі щітки.

Зубні йоржики: як користуватися пристроєм?

Оскільки не так давно з’явилися зубні йоржики, як користуватися цими простими пристосуваннями відомо не всім людям. Процес застосування досить простий, тому з ним впорається навіть дитина.

Йоржик для зубів

Якщо ви придбали інтердентальні щітки, як користуватися ними, дізнаєтеся з наступної інструкції:

 1. Акуратно введіть йоржик між зубами, роблячи поступально-кругові рухи. Щітка повинна з’явитися з іншого боку.
 2. Потім необхідно акуратно витягнути йоржик назад і ретельно промити під проточною водою.
 3. Маніпуляції необхідно повторити на інших міжзубних проміжках.

Важливо знати такі обмеження:

 • Не рекомендується використовувати спеціальні пристосування для чищення верхніх і нижніх різців.
 • Не потрібно застосовувати зубні пасти або порошки.
 • Не потрібно робити рухи вверх-вниз при чищенні інтердентальних йоржиком.

Необхідно правильно підбирати йоржик. При використанні він не повинен викликати дискомфорт. Точніше перші дні неприємні відчуття при використанні пристосування будуть присутні. Може спостерігатися навіть кровоточивість ясен, потім організм повинен адаптуватися. Якщо цього не відбулося, необхідно підібрати інший йоржик.

Якщо ви плануєте використовувати зубні йоржики, як користуватися ними так, щоб вони приносили тільки користь, можна дізнатися під час консультації у стоматолога в клініці Періоцентр. У нас працюють кваліфіковані фахівці, які допоможуть підібрати йоржик для зубів, оптимальний за розміром і ефективності.

Записатися на прийом
Міжзубні йоржики або інтердентальні щітки