Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Катаральна форма гінгівіту

Катаральна форма гінгівіту є найпоширенішою і досить легкою формою гінгівіту. Це захворювання характеризується запаленням м'яких тканин пародонту, під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. При цьому, на відміну від пародонтиту, зубоясенні прикріплення не пошкоджується.

Діагностується катаральна форма гінгівіту візуально, а також за результатами рентгенологічного дослідження. На те, що у пацієнта катаральна форма гінгівіту вказують такі симптоми як: набряк, гіперемія або ціанотичність слизової оболонки ясен, кровоточивість і хворобливі відчуття, зубні відкладення та неприємні смакові відчуття.

У стоматології виділяють легку, середню і важку форми захворювання. Як і чим лікувати пацієнта фахівець приймає рішення в залежності від ступеня запального процесу.

Катаральний гінгівіт: розбираємо ступені тяжкості захворювання

Катаральний гінгівіт: ступені тяжкості виділяють за рівнем ураження пародонтальних тканин:

 • легка
 • середня
 • важка

Катаральний гінгівіт легкого ступеня — це запальний процес міжзубних зубоясенних сосочків. При легкій формі у пацієнта практично не простежуються як такі симптоми та відчуття дискомфорту. Єдина ознака, за якою можна запідозрити легку форму катарального гінгівіту — це незначна, періодична кровоточивість ясен під час чищення зубів. Під час огляду фахівець може помітити незначні м'які відкладення, які й викликають катаральний гінгівіт легкого ступеня.

Катаральний гінгівіт середнього ступеня провокує такі ознаки як запалення міжзубної та маргінальної частини ясен. При середньому ступені захворювання у пацієнта з'являється постійна кровоточивість ясен, чим ускладнюється щоденна процедура гігієни порожнини рота. Кровотеча, біль, які виникають під час жування та пальпації також свідчать про те, що у пацієнта катаральний гінгівіт середнього ступеня. Чим більше у пацієнта підсилюють факторів, наприклад, неправильний прикус або скупченість зубів, тим швидше розвивається гінгівіт — легкий ступінь переходить в середню, а в кінцевому підсумку — у важку.

Катаральний гінгівіт тяжкого ступеня вражає всі відділи ясен — маргінальний та альвеолярний. Коли у пацієнта важка форма, то ясна кровоточать вже при найменшому натиску. Крім того, катаральний гінгівіт тяжкого ступеня є причиною явного несвіжого дихання. Рентгенівська діагностика при тяжкому ступені показує втрату прикріплення в області молярів та передніх зубів.

Чим гірше пацієнт дотримується правил щоденної гігієни порожнини рота, ігнорує походи в стоматологію для професійного чищення, тим швидше розвивається катаральний гінгівіт, ступені тяжкості якого залежать від області та сили поразки.

Катаральний гінгівіт: як і чим лікувати захворювання

Перш, ніж почати лікування пародонтолог повинен точно діагностувати катаральний гінгівіт, як лікувати буде зрозуміло після визначення його форми та ступеня тяжкості.

Лікування починається з санації ротової порожнини:

 • Професійне чищення зубів — фахівець видаляє тверді відкладення (зубний камінь) та м'які відкладення (зубний наліт).
 • Далі лікування ротової порожнини вимагає катаральний гінгівіт, чим лікувати залежить від того, які проблеми виявлені у пацієнта. Це може бути як пломбування зубів при карієсі, так і заміна зубних протезів або ін.
 • Спеціаліст консультує пацієнта щодо того, як забезпечувати собі повноцінну гігієну порожнини рота, які засоби та щітки потрібно використовувати, а також призначає дату контрольних відвідувань не рідше, ніж раз в три місяці.
 • Після видалення нальоту пацієнтові призначають лікувальні ванночки з розчином хлоргексидину на період реабілітації.
 • Якщо у пацієнта середній або важкий катаральний гінгівіт, як лікувати залежить від наслідків захворювання. Спеціаліст знімає запалення аплікаціями та полосканнями. Далі, якщо клінічний випадок того вимагає, лікування може передбачати фізіопроцедури, прийом полівітамінів та навіть гінгівопластику.
 • ua
 • ru
 • Scroll To Top