Ідіопатичні захворювання з прогресуючим лізисом тканин пародонту
Ідіопатичні захворювання пародонту

Ідіопатичні захворювання пародонту

Здоровье зубов и десен невероятно важно для каждого человека. Появление заболеваний и проблем в этой области не может остаться незамеченным и приносит массу неудобств.

Когда болят десны — что делать с болью не сразу приходит в голову, хочется поскорее избавиться от этого ощущения приняв обезболивающее лекарство, а когда боль утихла, то забываем обратиться за помощью к специалисту, что впоследствии может привести к серьезному заболеванию.

Поэтому ответ на вопрос, что делать, если болит десна, должен быть однозначным и незамедлительным — обратиться за помощью к стоматологу. И уже врач сможет объяснить вам, почему появились болевые ощущения, какие их реальные причины и что делать если болит десна. А также подберет вам грамотное и эффективное лечение.

Далее в статье о причинах почему болят десны, что делать при первых симптомах и какое предусмотрено лечение.

Що таке ідіопатичні захворювання тканин пародонту

Ідіопатичні захворювання тканин пародонту розвиваються з невстановлених причин. Вважається, що вони виникають переважно на тлі хронічних патологій в організмі. Процес лізису відбувається в основному в області альвеолярної кістки, рідше поширюється на інші частини скелета.

Ідіопатичні захворювання тканин пародонту характерні для дітей раннього віку, рідше спостерігаються у підлітків та в період юнацтва. Вони супроводжуються швидким прогресуванням і ведуть до втрати зубів. Знати, що таке ідіопатичні захворювання важливо кожному з батьків. Це допоможе виявити патологічні зміни на ранніх етапах і своєчасно звернутися до лікаря.

Ознаки ідіопатичних захворювань з прогресуючим лізисом тканин пародонту

Клінічна картина патології схожа з класичним пародонтитом. Ідіопатичні захворювання з прогресуючим лізисом тканин пародонту вдається запідозрити по формуванню кишень між зубами та яснами. У них накопичується серозно-гнійна речовина, м’які тканини стають запаленими, пухкими.

Також ідіопатичні захворювання з прогресуючим лізисом тканин пародонту супроводжуються наступними симптомами:

 • розхитування зубів
 • підвищена чутливість ясен, кровоточивість
 • неприємний запах з рота
 • біль при жуванні, дискомфорт в області ясен
 • набряклість тканин пародонту

Клінічна картина розвивається швидко. Відсутність лікування призводить до адентії.

Ідіопатичні захворювання пародонту: класифікація

Залежно від клінічних проявів виділяють кілька синдромів, що супроводжують ідіопатичні захворювання пародонту. Класифікація недуги включає такі його форми:

 • еозинофільна гранульома
 • пародонтоми — фіброматозні зміни в тканинах ясен, кісти, епуліс, пухлини пародонту
 • хвороба Леттера-Зіве
 • десмодонтоз
 • гістіоцитоз
 • хвороба Хенда-Шюллера-Крісчена
 • синдром Папійона-Лефевра

Залежно від інтенсивності клінічної картини виділяють продромальну і виражену стадію хвороби.

Про що говорять ідіопатичні захворювання пародонту у дітей

Подібні аномалії розвиваються переважно у дитини з іншими системними ураженнями. Як правило, ідіопатичні захворювання пародонту у дітей виникають на тлі вже наявних проблем з зубощелепним апаратом. При такому діагнозі важливо не відкладати лікування, навіть якщо воно буде носити лише симптоматичний характер.

Диференціальна діагностика ідіопатичних захворювань пародонту

При виникненні патологічних змін в зубощелепної системі важливо правильно ідентифікувати недугу для цього використовується диференціальна діагностика. Від неї залежить подальша тактика та ефективність призначеного лікування. Диференціальна діагностика ідіопатичних захворювань пародонту перш за все передбачає їх відмінність від пародонтиту. При звичайному запаленні м’яких тканин рідко спостерігаються такі ускладнення як отит, гепатит і пневмонія.

Також диференціальна діагностика ідіопатичних захворювань пародонту передбачає присутність наступних ознак:

 • залучення в процес лізису альвеолярного відростка
 • присутність гнійних кишень в зубоясенному просторі
 • яскраво виражений гінгівіт, що не піддається лікуванню
 • надмірне похитування зубів та їх випадання

При проведенні лабораторного дослідження в крові вдається виявити лейкоцитопенію, підвищення показників еозинофільних гранулоцитів та моноцитів, зниження кількості нейтрофільних гранулоцитів.

При виконанні рентгенограми спостерігається дифузне розширення та резорбція кістки в місцях локалізації молярів і різців. При проведенні дослідженні біоптату під час диференціальної діагностики структурні зміни виявити не вдається. При цьому характерна інфільтрація м’яких тканин, гіаліновий склероз та ущільнення колагенових волокон.

Ідіопатичні захворювання пародонту, методи лікування

Терапевтична тактика визначається індивідуально для кожного пацієнта в залежності від стадії патології. Якщо діагностуються ідіопатичні захворювання пародонту, лікування в основному є симптоматичним. Хворим призначають:

 • вишкрібання гнійних кишень та їх санацію
 • видалення видозмінених тканин, при необхідності — депульпацію
 • препарати, що прискорюють оновлення тканин і загоєння пошкоджень

Паралельно при ідіопатичних захворюваннях пародонту лікування має на увазі усунення супутніх патологій ротової порожнини. В цілому прогноз несприятливий. При швидкому прогресуванні недуги досягти одужання вдається тільки шляхом хірургічного втручання.

Проводиться видалення патологічних вогнищ і всіх зубів з подальшим протезуванням.

Якщо є підозра на ідіопатичні захворювання пародонту, лікування відкладати не можна. Своєчасна терапія дозволяє зберегти зуби та відновити здоров’я тканин ротової порожнини.

Записатися на прийом
Ідіопатичні захворювання пародонту