Гострий пульпіт — симптоми, діагностика та лікування гострого пульпіту
Гострий пульпіт: симптоми і лікування

Гострий пульпіт: симптоми і лікування

Стоматологи стверджують, що гострий пульпіт за поширеністю посідає друге місце після карієсу. Запалення пульпи (м’яких тканин з нервовими закінченнями і кровоносними судинами) виникає на тлі невилікуваного вчасно карієсу або з інших причин.

Головна особливість патології — це нестерпний стріляючий зубний біль, яка змушує пацієнта звернутися до лікаря. Якщо є підозра на гострий пульпіт, лікування варто довірити кваліфікованому спеціалісту. Ігнорування проблеми може привести до серйозних ускладнень.

Гострий пульпіт: класифікація

Досить часто зустрічається у пацієнтів стоматологічних клінік гострий пульпіт. Класифікація патології проводиться за кількома критеріями.

Залежно від ступеня розвитку хвороба має осередкову (обмежену) або дифузну (гнійну) форму:

 • Гострий обмежений пульпіт характеризується тим, що запалення локалізується в верхній частині пульпи. Якщо лікування не почати відразу, всього за пару днів патологія прогресує і переходить в наступну форму.
 • Гострий дифузний пульпіт відрізняється тим, що запалення поширюється на весь пучок нервів і судин. Якщо початкова форма патології триває 1-2 дні, то гострий гнійний пульпіт може тривати до двох тижнів.

Патологія також ділиться на кілька видів залежно від причини виникнення. Основні види пульпіту:

 • інфекційний — викликаний інфекціями, часто розвивається як ускладнення глибокого карієсу;
 • травматичний — з’являється в результаті травм зуба;
 • хімічний — спровокований неправильним застосуванням антисептиків або інших препаратів з агресивним впливом;
 • ятрогенний — виникає в результаті лікарських помилок стоматолога;
 • конкрементозний — розвивається на тлі порушення обміну речовин в пульпі.

Гострий травматичний пульпіт з’являється після пошкодження емалі або коронки зуба в результаті удару або падіння.

Гострий пульпіт: симптоми

Допомагають запідозрити гострий пульпіт симптоми у вигляді нестерпного болю.

Симптомы острого пульпита

Головна ознака патології — це мимовільні напади гострого болю, які можуть тривати від декількох секунд до півгодини і більше. Больові відчуття зазвичай посилюються в нічний час, помічається і підвищена чутливість зуба до зміни температури і іншим дратівливим факторам.

Симптоми також залежать від форми і виду захворювання. Якщо з’явився гострий обмежений пульпіт, напади болю тривають не більше 20 хвилин. Пацієнт може легко визначити, який зуб болить. Гострий дифузний пульпіт зазвичай супроводжується нестерпним болем, який може тривати кілька годин. Відрізнити гострий гнійний пульпіт можна по неприємному запаху з рота і болю, що віддає у вухо, скроню чи потилицю.

Якщо не почати лікування вчасно, хвороба перейде в хронічну форму. Часто патологія в такому випадку протікає без явних ознак, але дає про себе знати в періоди загострення. Основні симптоми загострення пульпіту — це сильний ниючий біль, зазвичай викликаний зовнішніми подразниками, глибока порожнина в зубі і кровотеча з нього.

Гострий пульпіт: діагностика

Якщо є підозри на гострий пульпіт, діагностика проводиться комплексна і ретельна. Визначити патологію допомагають такі методи:

 • Вивчення анамнезу. Лікар фіксує всі скарги пацієнта.
 • Візуальний огляд. Проводиться оцінка стану пошкодженого зуба, щоб поставити попередній діагноз.
 • Зондування. Процедура проводиться після розтину зуба і дозволяє визначити ступінь запалення.
 • Рентгенографічне дослідження. На знімку добре видно вогнище запалення, в тому числі і в кореневих каналах.
 • Електородонтодіагностика. Метод базується на реакції нервової тканини на який проводиться струм. Дозволяє оцінити масштаби патології.

Пульпіт в гострій формі має схожі симптоми з глибоким карієсом, невритом трійчастого нерва, гострим періодонтитом і іншими захворюваннями. Допомагає відрізнити від інших патологій гострий пульпіт диференціальна діагностика, яку може виконати тільки стоматолог.

Як лікувати гострий пульпіт?

Якщо діагностовано гострий пульпіт, як лікувати патологію, вирішує лікар, оцінюючи ситуацію в кожному випадку індивідуально. Зазвичай застосовуються консервативні методи або хірургічне втручання. У першому випадку дії лікаря спрямовані на збереження пульпи і її життєдіяльності, а в другому — на видалення цієї частини зуба.

Лікування гострого пульпіту консервативними методами проводиться тільки в разі, якщо хвороба знаходиться в осередковій (початковій) формі. На пульпу накладаються протизапальні ліки. У деяких випадках верхню частину пульпи видаляють, а кореневу — залишають. Препарат закривається тимчасовою пломбою на 5-6 днів.

Якщо запалення стихає, проводиться повноцінне пломбування зуба. Щоб підсилити дію препарату і прискорити процес одужання, призначаються фізіопроцедури. Для усунення больових симптомів можна приймати анальгетики.

У більшості випадків питання про те, як лікувати гострий пульпіт, у фахівця навіть не виникає, оскільки пацієнт пізно звертається за допомогою і зберегти пульпу вже неможливо. У таких випадках проводиться її видалення.

Лечение пульпита

Лікування гострого пульпіту хірургічним методом проводиться в такій послідовності:

 • При необхідності забезпечується доступ до пульпи.
 • У порожнину закладають девіталізуючої пасту. Зараз на зміну паст з миш’яком прийшли більш безпечні аналоги.
 • Коли нервові клітини будуть вбиті, лікар видаляє пульпу і чистить канали.
 • Потім обов’язково проводиться антисептична обробка порожнини зуба.
 • На останньому етапі виконується пломбування каналів і порожнини зуба. Якщо у пацієнта гострий травматичний пульпіт, може знадобитися нарощування зуба або застосування інших видів реставрації.

Не варто лікувати патологію народними засобами, оскільки це може привести лише до погіршення ситуації і появи ускладнень, що несуть загрозу життю.

Записатися на прийом
Гострий пульпіт: симптоми і лікування