Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Гінгівіт: симптоми, класифікація гінгівіту, лікування

Існує 2 способи класифікувати гінгівіт: за формою та характером перебігу. Розглянемо класифікацію гінгівіту більш детально.

Класифікація гінгівіту за формою:

 • катаральний (явний набряк і почервоніння ясен);
 • виразково-некротичний (супроводжується відмиранням ділянок ясен);
 • гіпертрофічний (ясна помітно набухають);
 • атрофічний (помітне зменшення обсягу ясен);
 • десквамативний (епітелій ясен поступово відшаровується).

Класифікація гінгівіту за характером:

 • гострий гінгівіт;
 • хронічний гінгівіт (загострився і стадія ремісії).

Гінгівіт може вражати кілька ясен, але бувають випадки запалення всього зубного ряду.

Гінгівіт: симптоми захворювання

Зупинимося докладніше на такій темі як гінгівіт. Симптоми і лікування цього захворювання залежать від форми і стадії.

Для катарального гінгівіту характерні тільки кров'яні залишки під час чищення зубів або прийняття твердої їжі. Виділяють 3 стадії катарального гінгівіту:

1. Легка: запалюються зубоясневі сосочки;

2. Середня: почервоніння поширюється на маргінальну частину ясен;

3. Важка: уражається альвеолярна частина.

Виразково-некротичний гінгівіт, а також виразковий гінгівіт характеризується такими симптомами, як свербіж і біль в яснах, підвищення слиновиділення, збільшення температури до субфебрильної, відсутність апетиту і поява некротичних ділянок. Виникає як наслідок недолікованого катарального гінгівіту.

Пацієнти, які страждають гіпертрофічним гінгівітом, відзначають у себе такі симптоми, як сильні больові відчуття і кровоточивість, незалежну від прийому їжі. Дискомфорт підкріплюється розростанням ясен з лицьового боку і освітою зубоясенних кишень. У щілини між збільшеною яснами і зубом формується ідеальний фон для розмноження бактерій. Так прогресує зубний камінь. Як наслідок, зуби можуть хитатися.

Атрофічний гінгівіт – провісник пародонтиту. Ясна стають тонкі й сіруваті, видніються ніжки зубів. Чутливість до кислого, гарячого і холодного підвищується. Є ризик випадіння зубів.

Десны болят? Врач вам поможет

Розглянемо індивідуально кожну форму гінгівіту і вирішимо головну задачу: чим лікувати гінгівіт і як лікувати гінгівіт.

Курс лікування гінгівіту залежить від форми захворювання. Першим ділом видаляються зубні відкладення. Наступний крок – протизапальна терапія. Вона полягає у відновленні стану ясен, нормалізації кровопостачання.

Застосовують антисептичні полоскання, примочки, гелі та пасти. Стоматологи рекомендують полоскати ротову порожнину після прийняття їжі 0,05% розчином хлоргексидину вранці і ввечері. Після усунення гострих симптомів необхідно в швидкому порядку вилікувати весь карієс. Так ризик рецидиву значно знизиться.

Лікування катарального гінгівіту

В основі лікування катарального гінгівіту лежить усунення провокуючих факторів. Терапія починається з видалення в кабінеті пародонтолога місцевих агентів, які викликали запалення. Це бактерії, колонії яких утворили наліт або зубні камені. Під місцевою анестезією проводиться чистка зубів.

Знеболювання необхідно, так як будь-яка пальпація викликає ще більший нарив і гострий біль. Ставляться і оновлюються пломби. Цих заходів при лікуванні катарального гінгівіту найчастіше достатньо для зникнення симптомів.

Лікарська терапія – другий крок, якщо скарги тривають. Стоматологічні аплікації, антисептична обробка ясен, полоскання рота спеціальними розчинами (хлоргексидину, фурациліну, мірамістину) лежать в основі лікування гінгівіту.

В домашніх умовах готуються відвари ромашки і шавлії, якими також можна обробляти порожнину рота. У рідкісних випадках лікарі вдаються до фізіотерапії (електрофорез, дарсонваль, гідротерапія). Хворим прописують масаж ясен і призначають курс полівітамінів.

Якщо прогрес катарального гінгівіту пов'язаний із захворюваннями внутрішніх систем організму, потрібна допомога ендокринолога, гінеколога, гастроентеролога та ін

Вилікувати катаральний гінгівіт реально. З-за пізнього звернення до фахівців захворювання може перерости в хронічну форму або виразково-некротичний гінгівіт.

Лікування виразково-некротичного гінгівіту

Як і в попередньому випадку, лікування виразково-некротичного гінгівіту починається з професійної чищенням зубів. Місцева терапія ґрунтується на обробці виразок знеболюючими препаратами (лідокаїн, новокаїн та ін). Потім десна обробляють антисептиком (0,06% хлоргексидину, 1% розчин перекису).

При лікуванні виразково-некротичного гінгівіту важливо дотримуватися дієти. Приймати можна тільки ту їжу, яка не подразнює слизову оболонку.

У разі лікування виразково-некротичного гінгівіту на дому, рекомендації виглядають наступним чином:

 • полоскання антисептиками;
 • прийом великої кількості рідини;
 • полегшена дієта.

Загальна терапія включає в себе усунення негативних факторів або лікування супутніх захворювань. Паралельно пацієнт повинен приймати препарати для прискорення загоєння слизової оболонки.

Через 7-10 днів завершується повна регенерація тканин ясен. Якщо почався некроз, потрібне хірургічне втручання і видалення омертвілих ділянок.

Лікування гіпертрофічного гінгівіту

Допомогти в лікуванні гіпертрофічного гінгівіту повинні стоматологи-терапевти, гігієністи, ортопеди і пародонтологи.

Лікування гіпертрофічного гінгівіту включає стандартну процедуру чищення зубів, обробку ясен антисептиками, пародонтологічні аплікації і полоскання порожнини рота – перший етап для зняття гострих симптомів. Допомагає полегшити симптоми гіпертрофічного гінгівіту фізіотерапія (електрофорез, лазеротерапія, ультразвук) і масаж ясен.

Додатковий етап, склерозуючий терапія, що проводиться, якщо консервативне лікування гіпертрофічного гінгівіту не допомагає. Під місцевою анестезією роблять ін'єкції розчинів хлориду або глюконату кальцію, етилового спирту, глюкози.

Атрофічний гінгівіт, лікування

Більш підступним захворюванням, ніж попередні, є атрофічний гінгівіт. Справа в тому, що при атрофічному гінгівіті запалення відсутнє, і пацієнт довгий час може не підозрювати про свою проблему.

Класичні процедури повторюються. Якщо інфекція діагностується ясен, призначається курс антибіотиків і полоскання антисептиками. Лікар призначить процедури обробки шийок зубів фтором, фізіотерапію, комплекс вітамінів групи А, В, С, Е і Р і масаж ясен.

Стоматологічна клініка Perio Center спеціалізується на діагностиці та лікуванні різних захворювань ясен, в тому числі і гінгівіту. У нас Вас чекає європейська якість обслуговування, новітні прилади і професіоналізм лікарів з багаторічним стажем.

Ваше здоров'я – наша основна задача! Оптимальне співвідношення ціна-якість і вузькопрофільні стоматологи з радістю складуть план лікування і дадуть відповідь на всі Ваші запитання! Відвідати наші клініки Ви можете р. в Києві і р. Харкові.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top