Skip to content

Київ | Срібнокільська, 20

097 924•75•46

Гігієна зубів і порожнини рота

Ретельна гігієна порожнини рота відіграє дуже важливу роль для здоров'я зубів і ясен. Однак, як повідомляє ВООЗ, приблизно 92% всього населення світу чистить зуби неправильно, а близько 50% ще і недовго (менше хвилини). Все це загрожує захворюваннями ясен, зубів, неприємним запахом з рота. Як правильно повинна здійснюватися гігієна зубів і порожнини рота, які етапи очищення і які на сьогоднішній день існують гігієнічні предмети і засоби, розповімо в цій статті.

 

Ретельна гігієна порожнини рота і зубів є основним профілактичним заходом на предмет попередження розвитку таких захворювань, як гінгівіт, пародонтит, пародонтоз, зубний камінь, карієс. Вона включає в себе поетапний комплекс процедур, які спрямовані на чищення зубів, язика та ясен від нальоту, попередження розмноження мікроорганізмів у ротовій порожнині.

Гігієна порожнини рота повинна здійснюватися щодня в домашніх умовах різними засобами, а 2-4 рази на рік у професійних умовах стоматологічної клініки. Індекс гігієни порожнини рота допоможе визначити наявність зубного нальоту або зубного каменя і оцінити правильність чищення зубів.

Індекс гігієни порожнини рота

Визначити ступінь накопичення зубного нальоту можна за допомогою різних гігієнічних індексів. Найбільш популярним і широко використовуваним є індекс гігієни порожнини рота Федорова-Володкіною.

У техніці його визначення немає нічого складного. Попередньо на фронтальну поверхню шести нижніх зубів наноситься спеціальний засіб-барвник, який виявляє і забарвлює зубний наліт. Ступінь забруднення зубним нальотом оцінюють у балах — від 1 до 5. Потім отримані бали підсумовуються і діляться на 6 (саме стільки зубів досліджується).

Отримані результати інтерпретуються наступним чином:

 1. хороший гігієнічний індекс — показник від 1 до 1.5 балів
 2. від 1.6 до 2 — задовільний індекс
 3. незадовільний показник — від 2.1 до 2.5
 4. від 2.6 балів до 3.4 бали — поганий результат
 5. 3.5 — 5 балів — дуже поганий

В залежності від значення гігієнічного індексу стоматолог вирішує чи потрібна професійна гігієна порожнини рота (етапи предметно розглянемо нижче)

Професійна гігієна порожнини рота, етапи

Зубна щітка навіть при старанному чищенні зубів не здатна повністю очистити зубну поверхню від нальоту, особливо у важкодоступних місцях — пародонтальних кишенях, поглибленнях, фісурах. Тому професійна гігієна порожнини рота є необхідною. Вона проводиться висококваліфікованим лікарем-стоматологом, або пародонтологом. Професійна гігієна порожнини рота повинна проводиться 2-4 рази в рік.

Як проводиться професійна гігієна порожнини рота, етапи цієї процедури?

Отже, професійне очищення зубів проводиться в наступному порядку:

 1. Попередня обробка ротової порожнини антисептичними засобами.
 2. Проведення місцевої анестезії у разі необхідності.
 3. Видалення м'якого зубного нальоту і мінералізованих зубних відкладень (зубний камінь), якщо такі є.
 4. Полірування зубних поверхонь.
 5. Флюоризация зубів — важливий етап, який забезпечить міцність зубів, запобігає розвитку карієсу.

Також під час цієї процедури стоматолог розповідає пацієнту правила гігієни порожнини рота, яких необхідно дотримується будинку.

Правила гігієни порожнини рота

Правила гігієни порожнини рота наступні:

 1. Зуби потрібно чистити двічі — вранці і ввечері.
 2. Тривалість чищення зубів повинна складати не менше двох хвилин.
 3. На протязі дня, а саме після прийому їжі, слід використовувати додаткові предмети гігієни порожнини рота — зубні нитки, індикатори зубного нальоту, жувальні гумки.
 4. Регулярне відвідування стоматолога — принаймні 2 рази на рік.

Під час проведення професійного чищення стоматолог не тільки знайомить пацієнта з цими правилами та етапами чищення, але й індивідуально підбирає для нього предмети і засоби для гігієни порожнини рота.

Предмети і засоби для гігієни порожнини рота

Існують обов'язкові (життєво важливі) та другорядні засоби для гігієни порожнини рота. До основних включають фторовмісні зубні пасти, порошки, спеціальні гелі, зубні щітки.
До другої групи належать такі предмети гігієни порожнини рота, як ополіскувачі, пінки, зубні нитки (флоси), індикатори зубного нальоту, іригатори, відбілювачі зубів, скребки для чистки мови, освіжувачі дихання.

 • ua
 • ru
 • Scroll To Top